کد مطلب : 21545
تاسیس سازمان جدید برای مبارزه با جرم و جنایت مرزی در آسیای مرکزی
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۲
تاسیس سازمان جدید برای مبارزه با جرم و جنایت مرزی در آسیای مرکزی
وزرای کشور آسیای مرکزی توافقنامه‌ای برای تشکیل یک نهاد مشاوره منطقه‌ای برای مقابله با جرایم مرزی امضا کردند.
 به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از اسپوتنیک روسیه، این تصمیم در دومین دیدار وزرای کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در آلماتی گرفته شد. فعالیت‌های این سازمان در مورد پیگرد جنایتکاران و همچنین مقابله با مهاجرت غیرقانونی خواهد بود.
در این نشست وزرای کشور کشورهای تاجیکستان رمضان رحیم‌زاده، قزاقستان ارلان تورگومبایف، ازبکستان پولات باباجانوف، نماینده وزارت کشور قرقیزستان سرهنگ عزیز دولوسبایف حضور داشتند.
ارلان تورگومبایف، رئیس وزارت کشور قزاقستان، به همراه همکاران خود، در مورد موضوعاتی مربوط به همکاری نهادهای امور داخلی در زمینه مقابله با مهاجرت غیرقانونی، پیگرد مجرمان و همچنین تعامل ادارات امور داخلی مناطق مرزی در مقابله با سرقت اموال افراد بحث و گفت‌وگو کردند.
به گفته وزیر کشور قزاقستان، به لطف توافق‌های سال گذشته در مناطق مرزی پلیس شروع به همکاری مؤثرتری نموده است.
ارلان تورگومبایف در سخنرانی خوشامدگویی افتتاحیه نشست گفت: "ما در چارچوب SCO و برخی دیگر از سازمان‌های بین المللی برنامه‌های مشترکی را برای مقابله با جرم در کشورهای مستقل مشترک المنافع اجرا می‌کنیم. کاملاً بدیهی است که اکنون در شرایط افزایش تهدیدات مشترک مربوط به جرایم مواد مخدر، تروریسم و افراط گرایی، مهاجرت غیرقانونی و همچنین فعالیت‌های گروه‌های سازمان یافته فراملی، ما باید تلاش‌های خود را برای مقابله با این پدیده‌های جنایتکارانه در منطقه آسیای مرکزی ترکیب کنیم. "
وی همچنین از لزوم رویکرد یکپارچه و بهبود استراتژی کلی و تاکتیک‌های تعامل صحبت کرد.
در نتیجه این نشست، روسای هیئت‌ها مبنای قانونی فعالیت‌های این نشست را به عنوان یک نهاد مشاوره منطقه‌ای، برای هماهنگی تلاش‌های نهادهای داخلی کشورهای منطقه آسیای مرکزی در مبارزه با جرایم مرزی تصویب کردند.
نخستین نشست دیدار وزرای کشور آسیای مرکزی سال گذشته در قرقیزستان (چولپون-آتا) برگزار شده بود. فرمت جدید تعامل بین نهادهای داخلی کشورهای آسیای مرکزی توسط سران کشورها در نشستی در تاریخ 15 مارس 2018 در شهر نور سلطان بنا نهاده شد.
 
 
Share/Save/Bookmark