کد مطلب : 20825
چاووش اوغلو: اسرائیل به جای درس گرفتن از اشتباهات گذشته، آنها را تکرار می‌کند
يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۶
چاووش اوغلو: اسرائیل به جای درس گرفتن از اشتباهات گذشته، آنها را تکرار می‌کند
وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد که حفظ وضعیت تاریخی و قانونی قدس جزء اولویت‌های کشورش است.
به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه بر خواسته کشورش در خصوص حفظ وضعیت تاریخی و قانونی قدس و دفاع از آن در محافل بین‌المللی تاکید کرد.
چاووش اوغلو در جریان مشارکتش در نشست مشورتی سفرای فلسطین در کشورهای اروپایی که در استانبول برگزار شد، خاطرنشان کرد: ما تمامی تلاش خود را می‌کنیم تا توجه جامعه جهانی را به ظلم و تجاوزات اسرائیل علیه قدس جلب کنیم.
وی در ادامه افزود: حفظ و حمایت از وضعیت تاریخی و قانونی قدس یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ما است و مساله‌ای مقدس برای ما به حساب می‌آید.
وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد: اسرائیل به جای این که از اشتباهات گذشته خود درس بگیرد، آنها را تکرار می‌کند.
چاووش اوغلو همچنین گفت: اسرائیل به محاصره غیرانسانی‌ خود علیه غزه ادامه می‌دهد، دست به حملات بی‌امان و اقدامات خشونت‌آمیز علیه غزه می‌زند که راهکار تشکیل دو کشوری را به سمت نابودی و شکست سوق می‌دهد.
وی تاکید کرد که قانون نژادپرستانه "کشور یهود" که سال گذشته میلادی در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) تصویب شد نمونه دیگری از این تفکرات نژادپرستانه اسرائیلی‌ها علیه فلسطینیان است.
وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد: هیچگاه چنین اقداماتی مانع تلاش ما برای دستیابی به هدف برقراری صلح عادلانه از طریق گفت‌وگو نخواهد شد.
این مسئول ترکیه‌ای همچنین خاطرنشان کرد: هر چقدر که اسرائیل به فعالیت‌های غیرقانونی خود ادامه دهد ما تلاش‌های خود را برای برقراری صلح و عدالت در زمینه بین‌المللی بیشتر خواهیم کرد.
چاووش اوغلو درخصوص کمک‌های ترکیه به فلسطین گفت: از سال ۲۰۰۵  تاکنون میزان کمک‌های ترکیه به فلسطین به بیش از ۴۶۰ میلیون دلار رسید و از سال ۲۰۰۶ با مشارکت در اجرای برخی از پروژه‌ها به ۵۵۰ میلیون دلار رسیده است.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد که آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی "آنروا" به سیبل دارت تبدیل شده است. آمریکا با تصمیمات سیاسی خود این سازمان را با دوره سختی مواجه کرده است. ترکیه و کشورهای مختلف تصمیم گرفته‌اند میزان کمک‌های خود را به این سازمان افزایش دهند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵