کد مطلب : 22058
مسئول مرکز مطالعات ایرانی آنکارا: توقع زیادی از دیدار اردوغان و ترامپ نداریم
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴
مسئول مرکز مطالعات ایرانی آنکارا: توقع زیادی از دیدار اردوغان و ترامپ نداریم
جانشین رئیس مرکز مطالعات ایرانی آنکارا (ایرام) درباره پیش بینی خود از نتایج دیدار اردوغان و ترامپ گفت: توقع زیادی از این دیدار نیست، اما تصور می‌کنم گامی به جلو در راه توسعه روابط آنکارا-واشنگتن باشد.

حقی اویغور جانشین رئیس مرکز مطالعات ایرانی آنکارا (ایرام) در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، درباره سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به آمریکا و محورهای دیدار وی با ترامپ اظهار داشت: سامانه موشکی روسی اس 400، جنگنده‌های آمریکایی اف 35 و تولید بخشی از قطعات آن در ترکیه، فعالیت یگان‌های مدافع خلق(ی پ گ) در شمال سوریه و بررسی احتمال تحریم هالک بانک در پارلمان آمریکا از جمله مهمترین موضوعات مورد مذاکره طرفین در این دیدار خواهند بود.
وی همچنین درباره اقدام نمایندگان آمریکا در به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه که ناراحتی زیادی در ترکیه نیز بوجود آورده است، گفت: مسلماً اقدامات مجلس نمایندگان آمریکا نیز در این دیدار مورد مذاکره قرار خواهد گرفت.
این کارشناس ترک با بیان اینکه موضوع یگان‌های مدافع خلق شمال سوریه و روابط آمریکا و ترامپ با این گروه و مظلوم کوبانی فرمانده آنها نیز مورد توجه مذاکره قرار خواهد گرفت، یادآور شد: طی این دیدار، اردوغان بر موضع خود مبنی بر دور شدن این سازمان از مرزهای جنوبی ترکیه پافشاری خواهد کرد.
اویغور در خصوص اقدام ترامپ در اختصاص منابع نفتی دیرالزور به ی پ گ نیز تصریح کرد: ترکیه درباره منابع نفتی سوریه با حساسیت موضوع را پیگیری کرده و به هیچ وجه نمی‌پذیرد که منابع نفتی این منطقه تبدیل به منبع درآمدی برای تروریست‌ها باشد.
وی درباره پیش بینی خود از نتایج این دیدار نیز اظهار داشت: توقع زیادی از این دیدار نیست، اما تصور می‌کنم گامی به جلو در راه توسعه روابط آنکارا-واشنگتن باشد.
 
 
Share/Save/Bookmark