کد مطلب : 21608
میزگرد توسعه همکاری‌های اقتصادی در سفارت ازبکستان در اسرائیل
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
میزگرد توسعه همکاری‌های اقتصادی در سفارت ازبکستان در اسرائیل
سفارت ازبکستان در سرزمین‌های اشغالی با مشارکت شرکت بیمه تجارت خارجی اشرا (ASHRA) میزبان یک میزگرد با موضوع توسعه مناسبت‌ها و همکاری‌های اقتصادی با اسرائیل بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از وب‌سایت وزارت امور خارجه ازبکستان، در مورخ 20 آگوست (29 مرداد) سفارت ازبکستان در سرزمین‌های اشغالی یک میزگرد با هدف پرداختن به مسائل توسعه پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در این جمهوری آسیای مرکزی و چگونگی جذب پروژه‌های مشترک مالی و تجاری اسرائیل به این کشور، برگزار شد.
بنا بر گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، این میزگرد به صورت مشترک با شرکت بیمه تجارت خارجی اشرا (ASHRA) یک آژانس دولتی کلیدی که ریسک‌های سیاسی و تجاری شرکت‌های اسرائیلی را در اجرای پروژه‌های خارجی تضمین می‌کند، برگزار گردید.
در این میزگرد مدیرعامل اشرا، نسیم بن الی، دیوید کلین معاون اجرایی رئیس این شرکت، میشل لوی، معاون وزیر کشاورزی اسرائیل در حوزه تکنولوژی‌های کشاورزی و نیز نمایندگان بیش از 20 شرکت اسرائیلی نیز  حضور داشتند.
طرف اسرائیلی در این دیدار ضمن اشاره به تحولات گسترده اقتصادی و اجتماعی در ازبکستان، بر پتانسیل رو به رشد در زمینه روابط تل‌آویو و تاشکند در حوزه‌های مختلف نظیر کشاورزی و تکنولوژی‌های زراعت، بهداشت و درمان، انرژی و فناوری ارتباطات و اطلاعات تاکید کردند.
به گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، اهمیت توسعه همکاری در حوزه بانکی و مالی نیز مورد تاکید قرار گرفت که می‌تواند استفاده کامل از مکانیزم اشرا در جذب منابع مالی اسرائیل برای اجرای پروژه‌های مشترک در ازبکستان را فراهم سازد.
در پایان این میزگرد نیز یک موافقتنامه مشترک در خصوص سازماندهی سفر هیات نمایندگی اشرا به ازبکستان در سال جاری برای آغاز همکاری عملی با آژانس‌های مرتبط در ازبکستان، به امضای طرفین رسید.
گفتنی است طی ماه‌های اخیر روند توسعه مناسبات ازبکستان و رژیم صهیونیستی کلید خورده است. سفر یک هیات عالی‌رتبه صهیونیست به بخارا و تاشکند در ماه‌های گذشته و دیدارهای مقامات مختلف در سطوح گوناگون برای توسعه مناسبات در حوزه کشاورزی، بهداشت و درمان و تکنولوژی‌های دیگر از جمله اقدامات صورت گرفته در این راستا بوده است.
 
 
Share/Save/Bookmark