کد مطلب : 22346
اردوغان: حضور ترکیه در لیبی امید برقراری صلح را بیشتر کرد
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰
اردوغان: حضور ترکیه در لیبی امید برقراری صلح را بیشتر کرد
رئیس جمهور ترکیه با اشاره به نقش کلیدی آنکارا در حل اختلافات در سطح جهان گفت حضور ترکیه در لیبی باعث افزایش امید نسبت به برقراری صلح شده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در راه بازگشت از کنفراس برلین در مورد آتش بس لیبی به خبرنگاران همراه وی گفت: انتظارات زیادی از ترکیه، به عنوان یک کشور قدرتمند در جهان، وجود دارند. ترکیه کلید صلح در جهان است
اردوغان تصریح کرد: حضور ترکیه در لیبی باعث افزایش امید نسبت به برقراری صلح شده است. می‌بینیم که در پوشش مبارزه با تروریسم چه بازی‌هایی راه انداخته‌اند. در صورت پایبندی به آتش‌بس ( در لیبی) که به همراه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیشقدم آن شدیم، راه برای آغاز روند سیاسی باز می‌شود. 
رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: گام‌هایی که ما در مسئله لیبی برداشتیم، باعث برقراری توازن در این روند شد. به حمایت خود از روند سیاسی هم در میز مذاکره و هم در میدان ادامه خواهیم داد.
اردوغان با بیان این که امتناع حفتر از امضای آتش‌بس معنا‌دار است، از اقدام کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان به خاطر دعوت از حفتر برای حضور در این کشور انتقاد کرد و گفت: چرا میتسوتاکیس، حفتر را به کشورش فراخواند؟ علت آن فقط تحریک ما بود. 
وی همچنین افزود: پیشنهاد جایگزینی اتحادیه اروپا با سازمان ملل در روند لیبی به عنوان هماهنگ کننده را نادرست دانسته و مخالفت کردیم. 
رئیس جمهور ترکیه درباره موج مهاجرت از ادلب و تحولات اخیر در شمال سوریه گفت: این افراد از مرگ فرار می‌کنند. از دیدن تصویر آن مادر و 6 فرزندش بسیار متاثر شدیم، چگونه می‌توان به آن کودکان تروریست گفت؟ 
اردوغان با اشاره به همکاری ترکیه، روسیه و ایران در این زمینه اظهار داشت: هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه روابط با مخاطبان خود از روسیه، سوریه و ایران در زمینه اطلاعات را با موفقیت انجام داده است.
رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: اگر موفق به اجرایی برنامه و پروژه‌های خود در منطقه بین راس‌العین و تل‌ابیض شویم، این مناطق تبدیل به «شهر‌های صلح» می شوند. 
 
 
Share/Save/Bookmark