کد مطلب : 22166
اقدام ارتش ترکیه علیه یک کشتی رژیم صهیونیستی در سواحل قبرس
يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵
اقدام ارتش ترکیه علیه یک کشتی رژیم صهیونیستی در سواحل قبرس
نیروی دریایی ترکیه اخیرا یک کشتی رژیم صهیونیستی را که در آب‌های قبرس در شرق دریای مدیترانه در حال انجام ماموریتی محرمانه بود، واردار به بازگشت کرد.
  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رای الیوم، کانال 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی، شامگاه شنبه فاش کرد که کشتی‌های ترکیه اخیرا یک کشتی تحقیقاتی و اکتشافی اسرائیل را که در حال جست‌و‌جو در آب‌های قبرس بود، وادار به ترک این منطقه کردند.
این کانال تلویزیونی به نقل از مقام‌های رسمی و مطلع در تل‌‌آویو افزود، کشتی‌های نیروی دریایی ترکیه یک کشتی تحقیقاتی و اکتشافی «بات گالیم» متعلق به موسسه «مرکز تحقیقات دریایی» وابسته به وزارت انرژی اسرائیل را وادار به ترک آب‌های قبرس کردند.
این کانال تلویزیونی به نقل از منابعی تصریح کرد، کشتی اسرائیلی در ماموریتی محرمانه و در حال انجام مأموریت خود در منطقه مذکور بود، که توسط نیروی دریایی ترکیه به عقب هدایت شد.
طبق گفته منابع مذکور، محققانی از دانشگاه «بن‌گوریون» و یک زمین‌شناس قبرسی در این کشتی حضور داشتند و با موافقت دولت قبرس در حال انجام تحقیقات بودند. جزئیات و نوع این تحقیقات فاش نشده است.
به گفته مسئولان اسرائیلی، کشتی‌های نیروی دریایی ترکیه به کشتی تحقیقاتی اسرائیل نزدیک شدند و افسران نیروی دریایی با کاپیتان کشتی تماس گرفتند و شروع به سوال از او درباره فعالیت‌هایش در این منطقه کردند. طبق ادعای طرف اسرائیلی، این کشتی در زمان اتفاق حادثه، در منطقه تحت سلطه تُرک‌ها نبود.
افسران نیروی دریایی ترکیه از کاپیتان کشتی اسرائیلی درخواست کرد که این منطقه را بلافاصله و بدون ادامه جست‌وجو ترک کند. بنابراین کشتی اسرائیلی ناچار به توقف عملیات و حرکت به منطقه‌ای دیگر شد.
این اتفاق در شرایطی می‌افتد که آنکارا چند هفته پیش با دولت وفاق ملی لیبی- که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده است- توافقی درباره تعیین مرزهای اقتصادی- دریایی میان لیبی و ترکیه در دریای مدیترانه امضا کرده‌اند که باعث ناراحتی یونان، قبرس و مصر شده است.
کانال 13 تلویزیون اسرائیل گزارش داد که در سایه برنامه تل‌آویو برای گسترش خطوط لوله از میادین گازی به قبرس، یونان و ایتالیا، توافق ترکیه و لیبی تاثیر چشمگیری بر اسرائیل دارد؛ چرا که تل‌آویو در نظر دارد از این خطوط لولوه برای صادارت گاز به تمام اروپا استفاده کند.
 
 
Share/Save/Bookmark