کد مطلب : 2553
پنجاهمين سالگرد مهاجرت کارگران ترکيه به آلمان
پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۵۹
پنجاهمين سالگرد مهاجرت کارگران ترکيه به آلمان

بر اساس امضاي يک توافقنامه در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۱ ميلادي ميان آلمان غربي و ترکيه، آغاز مهاجرت کارگران ساده ترک به آلمان شروع شد که تا به امروز پنجاه سال از آن مي‌گذرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در اروپاي شرقي، آلمان غربي در آن زمان که در حال صنعتي شدن بود، به دليل نياز گسترده به نيروي کار ارزان، درهاي کشورش را به روي مهاجران گشود اما هيچگاه تصور نمي‌کرد که اين نيروهاي کارگر که با قراردادهايي دوساله به آلمان مي‌آمدند در آن کشور بمانند و ديگر به موطن اصلي خود بازنگردند.
در آن زمان دولت آلمان غربي از حضور کارگران ترکيه که بين ۱۸ و ۴۵ سال سن داشتند و با وجود کار کردن بيشتر، دستمزد کمتري مي‌گرفتند و محروم از خدمات اجتماعي هم بودند، بسيار خوشحال بود.
ادامه اين روند باعث سرازير شدن يک ميليون کارگر از شرق اروپا به آلمان غربي شد که در سالهاي بعد علي رغم تلاش دولتمردان آلماني براي بازگشت مهاجران به کشورشان با مخالفت‌هاي اتحاديه‌هاي کارگري آلمان و صاحبان صنايع اين کشور مواجه شد و اين عده به عنوان بخش بزرگي از جمعيت مهاجر در جامعه آلمان ادغام شدند.
به همين منظور رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه امروز براي حضور در مراسم پنجاهمين سالگرد مهاجرت نيروي کارگري ترکيه به آلمان عازم اين کشور شد.
وي قرار است تا در برلين، در جمع هزاران ترکيه‌اي مقيم آلمان، سخنراني کند.
نخست وزير ترکيه پس از ديدار و گفت‌وگو با مقامات بلندپايه آلماني از جمله آنگلا مرگل، صدر اعظم المان، براي شرکت در اجلاس سران گروه -۲۰ عازم فرانسه مي‌شود.

Share/Save/Bookmark