کد مطلب : 20121
احتمال محروم شدن تاجیکستان از واردات گندم قزاقستان
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۱
احتمال محروم شدن تاجیکستان از واردات گندم قزاقستان
با تصمیم دولت قزاقستان برای صادرات آرد به جای گندم، تاجیکستان که یکی از عمده‌ترین واردکنندگان این محصول است ممکن است از گندم قزاقستان محروم شود.
به گزارش رادیوتاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه آسیا پلوس، مقامات دولت قزاقستان اعلام کرده اند که به دلیل وجود ظرفیت کافی برای کارکرد گندم در این کشور، در آینده صادرات این محصول به خارج ممنوع و تنها در شکل آرد مجاز خواهد بود.
در قزاقستان تعداد زیادی کارخانه های آرد وجود دارد که از ظرفیت آرد کردن 20 میلیون تن گندم در سال برخوردارند.
این در حالی است که تاجیکستان در سال‌های اخیر واردات آرد را از قزاقستان کاهش و واردات گندم از این کشور را افزایش داده است تا زمینه اشتغال شهروندان خویش را در کارخانه‌های آرد فراهم سازد.
از سوی دیگر قیمت هر یک تن گندم وارداتی از قزاقستان به مراتب کمتر از قیمت آرد وارداتی از این کشور است.
در سه ماه نخست امسال واردات آرد به تاجیکستان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل هشت هزار تن کاهش و واردات گندم 36 هزار تن افزایش یافته بود.
در این مدت از قزاقستان 22 هزار تن گندم به مبلغ بیش از 39 میلیون دلار به تاجیکستان وارد شده است.
در سال‌های گذشته تاجیکستان از قزاقستان بیشتر آرد وارد می کرد اما اکنون به دلیل ارزان بودن قیمت گندم و فراهم بودن امکان آرد کردن آن در کارخانه‌های داخلی تاجیکستان تلاش می شود که بیشتر گندم وارد شود.
در مجموع در سال 2017 تاجیکستان از خارج به میزان یک میلیون و 14 هزار تن گندم به قیمت هر تن 195 دلار وارد کرد اما قیمت هر تن آرد وارداتی به تاجیکستان در سال 2017 به 248 دلار رسیده است.
در حال حاضر قیمت یک کیسه 50 کیلو آرد قزاقستان در بازارهای تاجیکستان 155 سامانی است.
 
 
Share/Save/Bookmark