کد مطلب : 19231
تسهیل صادرات میوه و سبزیجات تاجیکستان به روسیه
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۱
تسهیل صادرات میوه و سبزیجات تاجیکستان به روسیه
براساس سازشنامه دوجانبه میان روسیه و تاجیکستان، دو کشور متعهد شده اند با مجوز رسمی ادارات گمرک فرودگاهی صادرات میوه و سبزیجات را تسهیل کنند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از اسپوتنیک، قبلا محدودیت هایی از سوی ادارات گمرک فرودگاه های روسیه برای واردات میوه و سبزیجات تاجیکستان وجود داشت که اکنون این موانع برداشته شده است.
تاجیکستان عمده ترین صادرکننده میوه و سبزیجات به روسیه است، بنابراین در فرودگاه های سه شهر بزرگ مسکو، سن پترزبورگ و نووسیبیرسکی ورود محصولات کشاورزی تاجیکستان با مجوز ادارات گمرک تسهیل خواهد شد.
«قاهر رسول زاده» نخست وزیر تاجیکستان در پایان نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی تاجیکستان و روسیه در مسکو در اواخر آوریل سال جاری از افزایش صادرات محصولات کشاورزی این کشور به روسیه خبر داده بود.
وی گفته بود، معاملات تجاری تاجیکستان و روسیه طی سه ماه نخست سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال قبل چهار و سه دهم درصد و محصولات کشاورزی کشورش به روسیه شش درصد افزایش یافته است.
به گفته رسول زاده، شرکت های صنعتی روسیه متعهد شده اند، ماشین آلات مورد نیاز بخش کشاورزی تاجیکستان را تامین کنند.
تاجیکستان نیز برای ساخت انبارهای میوه و سبزیجات در شهر دوشنبه و صادرات این محصولات به روسیه برنامه ریزی کرده است.
دوشنبه و مسکو اعلام کرده اند، امسال برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی، عسل، خشکبار و آبمیوه های مختلف از تاجیکستان به روسیه، شرایط حمل و نقل را فراهم خواهند کرد.
در حال حاضر روسیه مهم ترین شریک تجاری تاجیکستان به حساب می آید
 
 
Share/Save/Bookmark