کد مطلب : 19150
تاثیر کمبود دلار در معاملات تجاری تاجیکستان
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۵
کمبود دلار در بازار معاملات ارزی تاجیکستان که از اواخر ماه آوریل سال جاری آغاز شده بود، شدت گرفته و موجب نگرانی بازرگانان این کشور شده است.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سایت تاپ تی جی، بانک های تجاری و مراکز مجاز مالی این کشور اعلام کرده اند تنها از مردم دلار خریده می شود و برای فروش ارز زیادی در اختیار ندارند.
در بانک تجاری قزاقستان در شهر دوشنبه تنها به 25 نفر اولی که از صبح برای خرید دلار در صف ایستاده اند، به ازای هر مشتری تا 300 دلار فروخته می شود.
در بانک سپیتامن برای هر مشتری 200 دلار و بانک تازه تاسیس اعتباری 50 دلار عرضه می شود.
 از این رو کمبود دلار موجب رونق بازار سیاه و عرضه هر دلار به قیمت 9 سامانی و 15 تا 20 درم شده، در حالی که در بانک های تجاری ارزش هر دلار هشت سامانی و 97 درم مقرر شده است.
«ظریف جان صدیق اف» یک بازرگان تاجیک می گوید، به علت نبود دلار در بانک های تجاری و مراکز مالی و اعتباری مجاز، مجبور می شوند ارز را از بازار سیاه تهیه کنند که روی قیمت محصولات وارداتی تاثیر می گذارد.
از سوی دیگر «عظیم صادق اف» اقتصاددان تاجیک معتقد است، بانک ملی تاجیکستان باید برای چنین شرایط اضطراری، ذخیره ارزی کافی دراختیار داشته باشد که درصورت نیاز در بازار معاملات ارزی مداخله کند.
اما به دلیل نامتوازن بودن صادرات و واردات کالا در تاجیکستان که واردات بیشتر است، از خارج کشور ارز کمتری وارد می شود که این امر موجب آشفتگی در بازار معاملات ارزی این کشور می شود.
بیشتر کارشناسان بر این باورند، بالا رفتن ارزش دلار در برابر سامانی در تاجیکستان تحت تاثیر تحریم های جدید آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه قرار دارد که موجب افت ارزش روبل روسی نیز شده است.
 به دلیل این نوسانات، کارگران مهاجر تاجیکستانی در روسیه نیز مجبور می شوند از خرید دلار خودداری و درآمد خود را به روبل به تاجیکستان ارسال کنند
 
 
Share/Save/Bookmark