کد مطلب : 16360
واکنش جامعه و دولت‌های آسیای مرکزی به ترویج داعش
نووا تاکر*
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۱
واکنش جامعه و دولت‌های آسیای مرکزی به ترویج داعش
برآورد مرکز بین‌المللی مطالعات افراط‌گرایی و خشونت سیاسی (ICSR)، تعداد کل شرکت‌کنندگان ترکمنستانی در جبهه‌های جنگ سوریه را 360 نفر تخمین می‌زند. اطلاعات دقیقی در خصوص شرکت‌کنندگان ترکمنستانی در جنگ سوریه و به طور کلی هیچ اطلاعات روشنی در خصوص تعداد ترکمن‌ها در صفوف داعش وجود ندارد. آمار اغلب توسط بسیاری از ناظران و دولت ترکمنستان مورد مخالفت قرار می‌گیرد و دولت ترکمنستان هر گونه مشارکت شهروندان خود در جنگ سوریه را تکذیب می‌کند.
چندین بار منابع رسانه ای ادعا داشته‌اند که ترکمن‌ها در حال مبارزه در سوریه هستند و استخدام آنها در داخل ترکمنستان انجام می‌گیرد؛ اما تقریبا همه این منابع، رسانه های روسی مرتبط با دولت هستند. بر خلاف شهروندان دیگر کشورهای آسیای مرکزی، شبه‌نظامیان ترکمنستانی از نظر علایم قومی یا زبانی سازماندهی نشده‌اند. هیچ پیام ارسالی از داعش برای مردم ترکمنستان که یکی از خودکامه‌ترین حکومتهای جهان را دارد؛ ثبت نشده است.
رسانه‌های روسی و عملیات‌های خبری که توسط دولت تامین مالی می‌شوند، بطور پیگیر این داستان را پیش می‌کشند که در داخل ترکمنستان «احیای سلفی مذهبی نامحسوس» جریان دارد و گاهی اوقات این منابع ادعا دارند که ترکمن‌ها اکثریت شبه نظامیان کشورهای آسیای مرکزی در عراق و سوریه را تشکیل می‌دهند.
برخلاف همه کشورهای دیگر منطقه که دارای اکثریت نفرات در صفوف داعش هستند؛ دولت ترکمنستان به‌طور عمده تلاش می‌کند تهدیدات اغراق‌آمیز روسی در مورد داعش را در منطقه متعادل نماید. رسانه‌های ترکمن قاطعانه رد کرده‌اند که ممکن است مردم ترکمنستان به داعش رو آورند و در برابر گزارش‌های خلاف روسیه اعتراض کرده‌اند.
همانطور که در کشورهای همسایه منطقه، رسانه‌های روس‌زبان و مرتبط با آنها اغلب مدعی‌اند که نمی‌توان منابع دیگر را مورد تائید قرار داد؛ اما بر تهدید مستقیم کشور از طرف داعش صحه می‌گذارند و تاکید می‌کنند که تنها با کمک روسیه می‌توان داعش را از میان برداشت و با تقویت این تصور که داعش تحت کنترل سازمان‌های آمریکایی است، از روسیه به منزله یک قدرت بین‌المللی که حقیقتا در مقابل داعش ایستاده است یاد می‌کنند.


*محقق در حوزه مسایل اسلامی و پژوهشگر مطالعات آسیای مرکزی دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا
ترجمه: مرتضی آلکامی
منبع: سایت سانیوز ترکمنستان
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵