کد مطلب : 18700
قزاقستان قرارداد منع سلاح های هسته ای را امضا کرد
يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۵
قزاقستان قرارداد منع سلاح های هسته ای را امضا کرد
به گزارش ایرنا وزارت امور خارجه قزاقستان در گزارشی از پیوستن این کشور به قرارداد منع سلاح های هسته ای خبر داد .
 
به گزارش روز شنبه پایگاه خبری ' آسیای مرکزی، این قرار داد در بیست وششمین سالگرد عضویت قزاقستان در سازمان ملل متحد از سوی غیرت عمراف نماینده این کشور در سازمان ملل به امضا رسید .
بر اساس این گزارش ، قرارداد منع سلاح های هسته ای ،7 جولای سال 2017 میلادی (16 تیرماه 1396)بر اساس نتایج دو اجلاس سازمان ملل متحد مورد تایید 132 کشور عضو این سازمان قرار گرفت .
تا به حال این سند را 56 کشور امضا و پنج کشور نیز در پارلمان خود به تصویب رسانده اند .
به گزارش وزار ت امور خارجه قزاقستان ، این کشور فعالیت موثری در تهیه پیشنویس این سند که نقش مهمی برای خلع سلاح هسته ای دارد، ایفا کرده است .
بدین ترتیب قزاقستان پنجاه و هفتمین کشور امضا کننده قرارداد منع سلاح هسته ای سازمان ملل متحد شد .
به گزارش ایرنا، نمایندگان کشورهای مخالف سلاح هسته ای از جمله ایران در پی سه هفته نشست و گفتگو، معاهده ای را 7 جولای سال 2017 در مقر سازمان ملل به تصویب رساندند که ساخت، آزمایش، تولید، اکتساب، تملک، انباشت، انتقال، استفاده و تهدید به استفاده از سلاح هسته ای تحت هر شرایطی را ممنوع می شمارد.
در مورد قزاقستان نیز ، پس از فروپاشی شوروی ، امریکا توجه اصلی خود را به سلاح های هسته ای که بین چهار کشور(روسیه،قزاقستان،اوکراین وبلاروس) تقسیم شده بود معطوف کرد و اقدام به طراحی راهبردی مناسب با منافع ملی امریکا نمود که در چهارچوب مذاکرات کاهش سلاح استراتژیک (استارت1) باید تمام تسلیحات هسته ای برای نابود سازی بعدی از این چهارکشور به روسیه منتقل شوند و بقیه کشورها وضعیت غیر هسته ای یافته و عضو معاهده عدم گسترش سلاح هسته ای شوند.
قزاقستان در سال 1995، کلاهک های هسته ای خود را به روسیه انتقال داد و آمریکا نیز به انتقال ذخایر اورانیوم این کشور از یک تاسیسات هسته ای محرمانه کمک کرد. از سال 1949 تا 1989، مناطق شمالی قزاقستان، مرکز 456 آزمایش هسته ای بود که به اعتقاد رئیس جمهور این کشور پیامد های زیست محیطی جدی برای قزاقستان به همراه داشته که تا قرن ها باقی خواهد ماند
 
 
Share/Save/Bookmark