کد مطلب : 23290
پوتین: درخواست روسیه از آمریکا، مهار توسعه سیستم‌های موشکی است
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۶
پوتین:  درخواست روسیه از آمریکا، مهار توسعه سیستم‌های موشکی است
رئیس جمهور روسیه در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان‌ ملل گفت: ما تولید سلاح های بُرد متوسط و بُرد بلند خود را متوقف کردیم؛ اما واکنشی از سوی آمریکا یا متحدان دریافت نکردیم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هم اکنون در حال سخنرانی در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل است.
رئیس جمهور روسیه در اشاره به بحران همه گیری ویروس کرونا در جهان گفت: دنیا درگیر ویروسی است که مشاغل و آزادی‌های مردم را در جهان هدف قرار داده و همه باید با آن مبارزه کنند. کشور ما نیز در حال مبارزه با این بحران است. معتقدیم که همگان باید به کیفیت فعالیت‌های سازمان بهداشت جهانی کمک کنیم.
ولادیمیر پوتین ادامه داد: منشور سازمان ملل متحد همچنان منبع اصلی قوانین بین‌المللی است. دهه‌های گذشته حاکی از آن است که سازمان ملل رسالت اصلی خود را به شایستگی انجام داده است. روسیه هر کمکی برای پایان دادن به درگیری‌ها در جهان خواهد کرد تا ثبات راهبردی در دنیا حاصل شود. البته تغییرات مداوم بر بدنه اصلی سازمان ملل متحد و شورای امنیت در بحث پیرامون رویکردهای اصلاح این سازمان تأثیر می‌گذارد. منطق ما این است که شورای امنیت باید منافع همه کشورها، همه مواضع آنها را بر اساس اصل توافق در نظر بگیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: اعضای شورای امنیت باید به قوانین بین المللی احترام بگذارند. پیشنهاد داده‌ایم که گروه ۵ برای بررسی مسائل روز برگزار شود. می‌خواهیم اگر بشود، دیدارهای چهره به چهره برای حل مشکلات برگزار گردد. باید در چارچوب منشور ملل متحد گام برداریم. روسیه خواستار حل و فصل سیاسی-دیپلماتیک و مسالمت آمیز مسائل و بحران‌های منطقه‌ای است... باید به امنیت نظامی و دیجیتالی توجه کنیم؛ زیرا فن آوری دیجیتالی می‌تواند همانند تسلیحات به دست افراطی‌ها بیفتند.
پوتین اضافه کرد: ما با هدف مهار توسعه سیستم‌های موشکی به آمریکا درخواست برگزاری نشست داده‌ایم. باید پیمان «استارت نو» که به زودی به پایان می‌رسد را مورد مذاکره و تمدید قرار دهیم. دو طرف باید در این خصوص خویشتنداری از خود نشان دهند؛ ما تولید سلاح‌های بُرد متوسط و بُرد بلند خود را متوقف کردیم؛ اما واکنشی از سوی آمریکا یا متحدان دریافت نکردیم.
 
 
Share/Save/Bookmark