کد مطلب : 22886
اردوغان: وضعیت در ادلب سوریه تثبیت می‌شود
سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۳
اردوغان: وضعیت در ادلب سوریه تثبیت می‌شود
رئیس‌جمهوری ترکیه گفت، وضعیت در ادلب سوریه با وجود حوادث اندکی که در بزرگراه ام۴ (M۴) رخ می‌دهد، در حال تثبیت شدن است.
به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی تی‌آرتی گفت: گاهی اوقات مشکلاتی در بزرگراه ام۴ بروز می‌کند اما در کل، اوضاع به خوبی پیش می‌رود و ۲۰۰ هزار آواره به خانه‌ بازگشتند.
اواخر فوریه وضعیت در ادلب پیچیده شد؛ تروریست‌های هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) حمله گسترده‌ای به مواضع نیروهای دولتی سوریه به راه انداخت. ارتش سوریه هم واکنش متقابل نشان داد. براساس اعلام وزارت دفاع روسیه، ارتش ترکیه که قرار نبوده در آنجا باشد، هم هدف گرفته شد.  
پس از نشست ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه در پنجم مارس، امکان ارتقای اوضاع فراهم شد و طرفین یک سند مشترک را تایید کردند که تعهد آن‌ها به فرمت آستانه را بار دیگر تحکیم می‌کند و آتش‌بس اعلام شد. علاوه بر این، مسکو و آنکارا توافق کردند گشت‌زنی مشترک در بزرگراه مهم ام۴ انجام دهند.
رایزنی با پوتین، جانسون و مرکل
رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین گفت که با رهبران انگلیس، آلمان و روسیه درباره احیای گردشگری از این کشورها به سمت ترکیه رایزنی تلفنی داشته است. گردشگری ترکیه پس از شیوع کروناویروس زمین‌گیر شد.
اردوغان به تی‌آرتی‌ گفت: من با پوتین صحبت کردم و به او گفتم که دل روس‌ها برای ترکیه تنگ شده است و اجازه دهید آن‌ها بیایند. دیروز متوجه شدیم که فدراسیون روسیه ترکیه را وارد فهرست کشورهایی کرده است که سفر شهروندانش به آنجا آزاد است.
رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: بعد با بوریس جانسون (نخست‌وزیر انگلیس) گفت‌وگو داشتم. آن‌ها هم ترکیه را به فهرست چنین کشورهایی اضافه کردند. من با آنگلا مرکل (صدراعظم آلمان) هم صحبت خواهم داشت و امیدوارم به توافقی دست پیدا کنیم.
۲۷ مارس، در بحبوحه پاندمی ویروس کرونا، روسیه پروازهای چارتر و عادی به دیگر کشورها را متوقف کرد. موارد استثنا شامل پرواز شهروندان دیگر کشورها به خانه‌هایشان و همچنین انتقال بار، پست، اقلام بهداشتی، پروازهای انسان‌دوستانه، پرواز هواپیماهای خالی برای تعمیر، پروازهای ترانزیت با فرود برای سوختگیری و تغییر خدمه در روسیه و پروازهایی مطابق با تصمیمات خاص دولت روسیه می‌شود.
 
 
Share/Save/Bookmark