کد مطلب : 20455
حمایت ترکمنستان از مدل بزرگراه آسیای مرکزی به ترکیه
يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۵
ترکمنستان در چارچوب طرح های ترانزیتی ترانس خزر از ابتکار اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای در خصوص ایجاد مدل بزرگراه آسیای مرکزی با دسترسی به ترکیه حمایت کرده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، ترکمنستان از ابتکار اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای در خصوص ایجاد مدل بزرگراه آسیای مرکزی با دسترسی به ترکیه حمایت کرده و آمادگی خود را برای فراهم آوردن زمینه‌های اجرایی شدن این پروژه اعلام کرد.
عشق‌آباد همچنین خواهان فعال شدن رایزنی‌ها پیرامون ابعاد مختلف ایجاد کریدور افغانستان- ترکمنستان- آذربایجان- گرجستان- ترکیه در چارچوب کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی برای آسیا و پاسیفیک شد.
در همین حال روزنامه «نیوترال ترکمنستان» نوشته است این کشور از آمادگی اقدام به عنوان یک شریک فعال و مشارکت‌کننده در برنامه تراسیکا برخوردار است. در همین راستا، شکل‌گیری کریدور حمل و نقل غربی از آسیای مرکزی نقش مهمی در چارچوب پیاده‌سازی اهداف پیرامون احیاء «جاده ابریشم بزرگ» و اتصال دو قطب اقتصادی اوراسیا بر اساس معیارهای کیفی جدید، ایفا می‌کند.
تمام این‌ موارد پیش از این نیز در نخستین کنفرانس حمل و نقل پایدار جهانی که تحت نظارت سازمان ملل متحد در سپتامبر 2014 و نوامبر 2016 در عشق‌آباد برگزار شده بود، مطرح شده بودند.
علاوه بر این در نهمین نشست سالانه فدراسیون انجمن‌های حمل و نقل در چارچوب برنامه همکاری اقتصادی منطقه‌ای آسیای مرکزی که در ماه سپتامبر در عشق‌آباد برگزار شده بود نیز مسائل مربوط به همکاری در حوزه لجستیک، بهینه‌سازی فرایندهای گمرکی و تعرفه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود.
با امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در آگوست سال جاری در آکتائو شاهد فعال شدن ترکمنستان  و آذربایجان به منظور ایجاد کریدورهای ترانزیتی از طریق دریای خزر بوده‌ایم. این کریدورها در حوزه‌های مختلف، مسیرهای گوناگون و با مشارکت بازیگران متعدد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مورد بحث و رایزنی قرار گرفته‌اند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵