کد مطلب : 18755
در ششمین نشست کمیته همکاری در بروکسل مطرح شد: استقبال اتحادیه اروپا از برگزاری کنفرانس ضدتروریستی در شهر دوشنبه
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۷
اتحادیه اروپا در ششمین نشست کمیته همکاری با تاجیکستان، از برگزاری کنفرانس منطقه ای ضدتروریسم و افراط گرایی که قرار است در ماه مه (اردیبهشت ماه97) در شهر دوشنبه پایتخت این جمهوری آسیای میانه برگزار شود، استقبال کرد.
 
به گزارش روز شنبه ایرنا، دو طرف همچنین در ششمین نشست کمیته همکاری اتحادیه اروپا و تاجیکستان که روز گذشته (جمعه) در بروکسل برگزار شد، بر همکاری در زمینه حمایت از فرآیند صلح افغانستان و تعهد مشترک به تقویت روابط در چهارچوب موافقتنامه مشارکت و همکاری (PCA)، تاکید کردند.
بنا بر بیانیه بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا، این نشست فرصتی برای تبادل دیدگاه در خصوص راهبرد جدید اتحادیه اروپا درباره آسیای مرکزی بود که هم اکنون در دست تهیه قرار دارد. شرکت کنندگان در این نشست توافق کردند که راهبرد آینده اتحادیه اروپا باید بطور خاص ترویج دهنده اصلاحات، گشایش جامعه، احترام به حقوق بشر و همکاری منطقه ای در آسیای میانه باشد. اتحادیه اروپا و تاجیکستان موافقت کردند که به ادامه همکاری ها در زمینه حمایت از فرایند صلح در افغانستان تحت رهبری افغان ها ادامه دهند.
بیانیه اتحادیه اروپا می افزاید: اصلاحات دمکراتیک و حقوق بنیادین همچنان بخش مهمی از مشارکت اتحادیه اروپا با تاجیکستان است. اتحادیه اروپا در این نشست، موضوع روند منفی کاهش فضا برای فعالیت جامعه مدنی در تاجیکستان را مطرح و تاکید کرد که به نفع ثبات بلندمدت و توسعه اقتصادی این جمهوری است که اجازه مطرح شدن صداهای مختلف سیاسی را در داخل بدهد.
کمیته همکاری اتحادیه اروپا و تاجیکستان، همچنین اهمیت پرداختن مناسب به چالش های امنیتی خارجی و داخلی را مورد تاکید قرار داد و اتحادیه اروپا در این زمینه از برگزاری کنفرانس منطقه ای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی که قرار است در ماه مه در شهر دوشنبه برگزار شود، استقبال کرد.
اتحادیه اروپا تعهد خود را به ادامه حمایت از همکاری توسعه ای با تاجیکستان به خصوص در حوزه حیاتی توسعه روستایی، بهداشت و آموزش با هدف رشد اقتصادی، توسعه بخش خصوصی و ثبات اجتماعی، مورد تاکید قرار داد. در این ارتباط، هر دو طرف از برگزاری اولین نشست کمیته فرعی اتحادیه اروپا - تاجیکستان در زمینه همکاری توسعه ای که روز 20 فوریه (اول اسفند ماه) در شهر دوشنبه برگزار شد، استقبال کردند.
کمیته همکاری اتحادیه اروپا و تاجیکستان در پایان نشست روز جمعه همچنین بر اهمیت ادغام بیشتر تاجیکستان در اقتصاد جهانی و بهبود شرایط فعالیت های اقتصادی را با نگاه به جذب شرکت های بیشتر اروپایی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی بیشتر، تاکید کرد.
ششمین نشست کمیته همکاری اتحادیه اروپا - تاجیکستان به ریاست مشترک 'لوک دویگنه' مدیر بخش روسیه، آسیای میانه و مشارکت شرقی در سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و 'ذوقی ذوقی زودا' (Zavqi Zavqizoda) معاون اول وزیر توسعه اقتصادی و تجارت تاجیکستان، برگزار شد و نشست بعدی این کمیته سال 2019 در شهر دوشنبه برگزار می شود
 
 
Share/Save/Bookmark