کد مطلب : 21463
تجارت میان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ۲۳ میلیارد دلار رسید
يکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۴
تجارت میان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ۲۳ میلیارد دلار رسید
حجم تجارت میان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۶ ماهه نخست سال جاری میلادی به بیش از ۲۳ میلیارد دلار رسید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از AKIpress، در نیمه اول سال 2019 میلادی تجارت میان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به 23 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید که برابر با 95.2 درصد از کل تجارت میان این کشورها در سال گذشته میلادی است.
از حجم کل این تجارت، 14.7 میلیارد دلار برای روسیه، 5.5 میلیارد دلار برای بلاروس، 2.4 میلیارد دلار برای قزاقستان، 254 میلیون دلار برای ارمنستان و 210 میلیون دلار برای قرقیزستان می باشد.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک اتحادیه اقتصادی است که اعضای آن بیشتر کشورهای شمال منطقه اوراسیا، در شرق اروپا هستند. در سال 2007، روسیه، قزاقستان و بلاروس درباره ایجاد یک اتحادیه گمرکی میان خود به توافق رسیدند.
در سال 2009، ابتدا توافقاتی میان مسکو، آستانه و مینسک در خصوص ایجاد تعرفه گمرکی مشترک (ایجاد کد مشترک به جای قوانین داخلی) صورت پذیرفت و در نهایت، توافقات مذکور به امضای رؤسای جمهوری سه کشور رسید و بدین ترتیب، اتحادیه گمرکی در سال 2010 میان این سه کشور شروع به فعالیت کرد.
ایده تأسیس فضای واحد اقتصادی موجب شد رؤسای جمهور روسیه، بلاروس، قزاقستان توافقنامه ایجاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا را در سال 2014 امضاء کنند که در اول ژانویه سال 2015 اجرایی شود. ارمنستان در 2 ژانویه 2015 و قرقیزستان در 6 اوت 2015 به عضویت کامل اتحادیه اقتصادی اوراسیا درآمدند
 
 
Share/Save/Bookmark