کد مطلب : 21733
امضای 10 سند همکاری رهاورد سفر «تاکایف» به چین
پنجشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۶
امضای 10 سند همکاری رهاورد سفر «تاکایف» به چین
در پایان مذاکرات روسای جمهور قزاقستان و چین در «پکن» 10 سند همکاری در زمینه‌های مختلف به امضای مقامات ارشد دو کشور رسید.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان در چارچوب سفر 2 روزه خود به پکن با «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین دیدار و گفت‌وگو کرد.
تاکایف با بیان اینکه این ملاقات در آستانه هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری چین صورت می‌گیرد با استفاده از فرصت به همتای چینی و تمام مردم این کشور این روز را تبریک گفت.
وی گفت: پکن با موفقیت‌های بسیار خوبی در توسعه اجتماعی و اقتصادی و سیاسی به این روز نزدیک می‌شود و من معتقدم که این رویداد نه تنها برای چین بلکه برای کل جهان از اهمیت تاریخی برخوردار است.
تاکایف مسیر 70 ساله چین را بسیار دشوار خواند و گفت: ولی به لطف اصلاحاتی که در اواخر سال‌های 1970 میلادی تحت ریاست «دنگ ژیائوپینگ» آغاز شد، این کشور به پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای در توسعه دست یافت.
وی دستاوردهای چینی را مبنای توسعه همکاری بین کشورها خوانده و گفت: امروز ما بیانیه مشترکی را به امضا می‌رسانیم که در آن تایید خواهیم کرد که قزاقستان و چین مشارکت بلندمدت، استراتژیک و جامعی را توسعه خواهند داد.
تاکایف گفت: این توافق به دست آمده در بالاترین سطح، مبنای محکم قانونی و سیاسی برای همکاری‌های بیشتر میان 2 کشور خواهد بود.
رئیس جمهور چین در سخنانی در این دیدار با استقبال از همتای قزاق خود قزاقستان را کشور بزرگی در منطقه آسیای مرکزی و دارای نفوذ بسیار در اوراسیای مرکزی خواند.
وی گفت: تحت ریاست «نورسلطان نظربایف» نخستین رئیس جمهور قزاقستان کشور شما به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته و مدل توسعه با ویژگی‌های ملی را ایجاد کرده است.
در پایان این مذاکرات 10 سند همکاری در زمینه های مختلف از جمله، بیانیه مشترک روسای جمهور. توافقنامه همکاری میان دولت قزاقستان و چین در زمینه جستجوی هواپیماها و نجات هواپیماهای غیرنظامی.
- تفاهم نامه همکاری بین دولت‌های 2 کشور در زمینه توسعه همکاری‌ها برای پیوند سیاست جدید اقتصادی «نورلی ژال» قزاقستان و احداث «کمربند اقتصادی جاده ابریشم».
- توافقنامه همکاری میان دولت 2 کشور در زمینه ارائه ابررایانه به قزاقستان توسط دولت چین.
-تفاهم نامه همکاری میان وزارت تجارت و همگرایی قزاقستان و وزارت تجارت چین.
- پروتکل میان وزارت کشاورزی قزاقستان و اداره اصلی گمرک چین در مورد بازرسی، قرنطینه، دامپزشکی و بهداشت لبنیاتی که از قزاقستان به چین صادر می‌شوند.
- پروتکل میان وزارت کشاورزی و اداره اصلی گمرک چین در مورد بازرسی، قرنطینه و دامپزشکی و بهداشت مواد اولیه پشمی که از قزاقستان به چین صادر می‌شوند.
- تفاهم نامه میان وزارت دارایی قزاقستان و اداره اصلی گمرک چین در مورد تقویت همکاری در زمینه حفاظت از حقوق مالکیت ذهنی در مناطق مرزی.
- پروتکل میان وزارت کشاورزی و اداره اصلی گمرک چین در امور بازرسی، قرنطینه، دامپزشکی و بهداشت در مورد کتانی که از قزاقستان به چین صادر می‌شود.
- مشخصات فنی برای تبادل اطلاعات اولیه در مورد محصولات و وسایل نقلیه‌ای که از مرزهای 2 کشور عبور می‌کنند، به امضای مقامات ارشد دو کشور رسید.
 
 
Share/Save/Bookmark