کد مطلب : 23803
پوتین خبر داد؛
تشکیل کارگروه ویژه برای حل اختلافات ارمنستان و آذربایجان
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۲
تشکیل کارگروه ویژه برای حل اختلافات ارمنستان و آذربایجان
رئیس جمهور روسیه به دنبال دیدار با سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان از تشکیل کار گروه ویژه ای برای حل اختلافات باکو و ایروان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، با ابراز رضایت از نتیجه دیدار سه جانبه روز گذشته، از تشکیل کار گروه ویژه ای برای حل اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبر داد.
پوتین پس از دیدار چهار ساعته خود با رئیس جمهور آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان در کرملین با ابراز خوشحالی از اینکه صلح میان دو کشور با موفقیت برقرار شده است از پاسخ مثبت آنها به میانجیگری طرف روسی با هدف جلوگیری از خونریزی، تثبیت اوضاع و دستیابی به آتش‌بس پایدار که به نفع مردم دو کشور و منطقه است، قدردانی کرد.
رئیس جمهور روسیه در ادامه گفت که مقام های ارشد ارمنستان، آذربایجان و روسیه یک کارگروه برای بحث در مورد احیای مسیرهای حمل و نقل در منطقه تشکیل می‌دهند.
 
پوتین همچنین خبر داد که ۲۳ پست بازرسی در منطقه استقرار صلحبانان روسی وجود دارد.
بر اساس توافق صلح میان آذربایجان و ارمنستان، روسیه حدود دو هزار صلحبان را برای مدت ۵ سال در منطقه قره‌باغ مستقر می‌کند.
پوتین با تأکید بر این نکته که اکنون اوضاع در منطقه آرام است، گفت: برای بازگشت ایمن آوارگان داخلی و پناهندگان اقدامات زیادی انجام داده‌ایم و از چهاردهم نوامبر تاکنون بیش از ۴۸ هزار نفر به قره‌باغ بازگشتند. همچنین با میانجیگری روسیه، تبادل زندانیان و اجساد کشته شده‌ها انجام شده است.
به گزارش مهر، گفتگوی رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان در مسکو دو ماه پس از برقراری آتش بس میان این دو کشور با میانجی‌گری روسیه انجام شده است.
در پی برقراری این آتش‌بس که به آخرین جنگ در قره‌باغ پایان داد، جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر ایجاد گذرگاهی که خاک اصلی جمهوری آذربایجان را به نخجوان متصل کند، به توافق رسیدند
 
 
Share/Save/Bookmark