کد مطلب : 20004
جمهوری آذربایجان خواهان اعمال فشار بین‌المللی بر ارمنستان شد
شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲
جمهوری آذربایجان خواهان اعمال فشار بین‌المللی بر ارمنستان شد
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد: این کشور خواهان آن است که جامعه بین‌الملل ارمنستان را به منظور اطمینان از اجرای قطعنامه صادره از سوی شورای امنیت سازمان ملل برای حل درگیری بر سر منطقه ناگورنو – قره باغ تحت فشار قرار دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دلمار محمدیاروف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در سخنرانی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویوک گفت: ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم تا یک پیام قدرتمند را فرستاده و ارمنستان را تحت فشار قرار دهد تا تبعیت کامل این کشور از قوانین بین‌المللی و اجرای بی‌قید و شرط و فوری قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره‌ حل مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را تضمین کند.
محمدیاروف خاطرنشان کرد: ارمنستان اگر چه خود را یک کشور دموکراتیک می‌داند باید طبق ارزش‌های دموکراتیک رفتار کرده و سربازانش را از مناطق اشغال شده که به جمهوری آذربایجان تعلق دارد، خارج کند.
این وزیر تصریح کرد: جمهوری آذربایجان صادقانه معتقد است که هیچ جایگزینی برای صلح و ثبات و همکاری منطقه‌ای سودمند برای دو طرف وجود نداشته و بیشترین تمایل را به حل هر چه زودتر این مناقشه به طور سیاسی دارد.
مناقشه ناگورنو- قره باغ به سال ۱۹۸۸ برمی‌گردد یعنی زمانی که این منطقه عمدتا ارمنی نشین جدایی خود از جمهوری آذربایجان و در سال ۱۹۹۱ این منطقه مورد حمایت ارمنستان ادعای استقلال از جمهوری آذربایجان را اعلام کرد اما این موضوع باعث بالا گرفتن درگیری مسلحانه در این منطقه و تصاحب بخش عمده منطقه از سوی ارمنستان شد.
در سال ۲۰۰۸ سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای خواهان خروج فوری قوای ارمنستانی از منطقه ناگورنو – قره باغ شده و از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان اعلام حمایت کرد
 
 
Share/Save/Bookmark