کد مطلب : 19187
سفر رئیس مرکز فرماندهی آمریکا به تاجیکستان
جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۴
فرمانده ستاد مرکزی فرماندهی آمریکا در سفری به تاجیکستان با مقامات عالی‌رتبه امنیتی و امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کرد.
سفر رئیس مرکز فرماندهی آمریکا به تاجیکستان
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از  آسیاپلاس، ژنرال ژوزف وتل، فرمانده مرکز فرماندهی آمریکا در جریان سفر به تاجیکستان با شماری از مقامات عالی‌رتبه تاجیکستان و مقامات سفارت ایالات متحده در دوشنبه دیدار کرد. طی این دیدارها وی پیرامون بازه گسترده مسائل امنیتی با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور، سرهنگ تمام شیرعلی میرزا، وزیر دفاع، سرهنگ دوم امامعلی صابرزاده، معاون اول وزیر و رئیس ستاد کل و سرهنگ تمام رجبعلی رحمانعلی، معاون اول رئیس کمیته دولتی امنیت ملی و فرمانده نیروهای مرزی تاجیکستان بحث و گفتگو کرد.
طی این دیدارها، ژنرال وتل با همتایان تاجیکش پیرامون مسائل مهم مرتبط با امنیت و ثبات کشورهای آسیای مرکزی و نقش آن‌ها در ثبات امنیت افغانستان بحث و گفتگو کرد. وی تصریح کرد منافع مشترک بسیای بین ایالات متحده و تاجیکستان از جمله امنیت مرزها و حق حاکمیت وجود دارد. ژنرال وتل همچنین از میزبانی تاجیکستان در کنفرانس اخیر در دوشنبه با موضوع مبارزه با تروریسم و پیشگیری از افراط‌گرایی قدردانی کرد و تلاش‌های ایالات متحده برای نابودی گروه‌های تروریستی در افغانستان توضیح داد. وی همچنین در خصوص همکاری با تاجیکستان برای پرداختن به این مسائل و دیگر چالش‌های پیش‌روی آسیای مرکزی متعهد شد. وی همچنین به تلاش‌های سخت‌کوشانه تاجیکستان برای حفظ امنیت مرزهای افغانستان و التزام برای ثبات منطقه‌ای که حوزه‌ای کلیدی برای توسعه آسیای مرکزی است، اشاره کرد.
به گزارش وبسایت رسمی ریاست‌جمهوری تاجیکستان، این فرمانده ارشد آمریکایی روز 11 می نیز با امامعلی رحمان دیدار کرده است. در این دیدار دو طرف ضمن تبادل نظر پیرامون مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مشترک، در خصوص چشم‌انداز توسعه بیشتر همکاری‌های امنیتی میان تاجیکستان و ایالات متحده، گفتگو کردند. یکی از موضوعات اصلی این دیدار تقویت کنترل تاجیکستان بر مرزهای مشترک با افغانستان و تلاش در راستای مقابله مشترک با چالش‌ها و تهدیدات مدرن، به خصوص تروریسم، افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و جرائم سایبری بود.
به گزارش این خبرگزاری تاجیک، تاجیکستان و ایالات متحده طی 26 سال مناسبات دوجانبه، در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله ثبات و امنیت در آسیای مرکزی مشارکت داشته‌اند. از سال 1992 تا کنون، ایالات متحده بیش از 1.8 میلیارد دلار در برنامه‌های متنوع و کمک‌های انساندوستانه در حوزه‌های کشاورزی، انرژی و توسعه تجارت، بهداشت، سلامت و آموزش، و نهادهای دموکراتیک در تاجیکستان هزینه کرده است.
Share/Save/Bookmark