کد مطلب : 23597
لاوروف: آمریکا و فرانسه در جریان تلاش روسیه برای حل مناقشه قره باغ قرار گرفتند
شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۶
لاوروف: آمریکا و فرانسه در جریان تلاش روسیه برای حل مناقشه قره باغ قرار گرفتند
وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو، آمریکا و فرانسه، روسای مشترک خود در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را در جریان تلاش‌های طرف روسی برای حل مناقشه نظامی و رفع مشکلات در منطقه قره باغ قرار داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس ویدیویی درباره حل و فصل مسائل انسان دوستانه در منطقه قره باغ که روز جمعه به ریاست "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری این کشور برگزار شد، اعلام کرد که طرف روسی ایالات متحده و فرانسه، که به همراه فدراسیون روسیه روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را تشکیل می‌دهند، را در جریان تلاش‌های مسکو در جهت حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی قرار داده است.
لاوروف توضیح داد: «ما به طور کامل همتایان خود و در وهله نخست، فرانسه و آمریکا، به عنوان دیگر روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، را در زمینه اقدامات انجام شده توسط روسیه آگاه کرده‌ایم. من با وزیر امور خارجه فرانسه صحبت کرده و روند اوضاع و تلاشهای انجام شده را با جزئیات به وی توضیح دادم. ما همچنین با همتایان آمریکایی خود در نیویورک و در شورای امنیت سازمان ملل در این باره گفتگو کرده و آنها را از دستیابی به نتیجه توافقنامه صلح قره باغ در تاریخ 9 نوامبر (19 آبان) کاملاً آگاه کرده‌ایم.»
وی یادآور شد: «به درخواست سازمان ملل، روسیه در حال مذاکره با دو طرف آذربایجانی و ارمنستانی است تا ساختارهای سازمان جهانی بتوانند در منطقه قره باغ حضور داشته باشند. ما با سازمانهای بین‌المللی در رابطه با فعالیت‌های بشر دوستانه در این زمینه در تماس هستیم. اینها در درجه اول، دفتر کمیساریای عالی پناهندگان، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل و برنامه توسعه سازمان ملل هستند. همه این ساختارها در منطقه، البته نه بطور مستقیم در خود قره باغ، حضور دارند. اکنون ما با همتایان ارمنی و آذربایجانی خود در تماس هستیم و بنا به درخواست این ساختارهای بین المللی، ما توافق کرده‌ایم تا آنها بتوانند نمایندگان خود را مستقیماً در منطقه قره باغ کوهستانی مستقر کنند.»
وزیر خارجه روسیه افزود: «علاوه بر این، اعضای سازمان ملل علاقه زیادی به هماهنگی اقدامات لازم برای همکاری در زمینه اعزام نیروهای حافظ صلح ما، با مرزبانان ما و کسانی که مشکلات انسان دوستانه در منطقه را حل و فصل می کنند، دارند. و فعالیت ساختارهای دقیق سازمان ملل درباره تعداد پناهندگان و آوارگان در منطقه بسیار مهم است.»
در همین رابطه، سرگئی لاوروف همچنین روز جمعه مکالمه تلفنی با "زهراب منتساکانیان" همتای ارمنستانی خود در خصوص اجرای مفاد توافقنامه سه جانبه مربوط به توقف کامل جنگ در قره باغ کوهستانی داشت.
طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، توجه ویژه این مذاکرات روی اوضاع دشوار انسانی در منطقه و حل و فصل وظایف مربوط به این مشکل معطوف بود. علاوه بر این، وزرای خارجه دو کشور درباره برخی موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه نیز صحبت کردند.
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵