کد مطلب : 18368
لاوروف :روسیه در10 سال اخیر بیش از شش میلیارد دلار به کشورهای آسیای مرکزی کمک کرده است
جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۱
سرگئی لاروف وزیر امور خارجه روسیه بر ضرورت گسترش همکاری کشورهای آسیای مرکزی از طریق گفتمان سازنده و در نطر گرفتن منافع یکدیگر تاکید کرد و گفت:روسیه در10 سال اخیر بیش از شش میلیارد دلار به کشورهای آسیای مرکزی کمک کرده است
به گزارش روز جمعه پایگاه خبری 'پودروبنی' ازبکستان، لاوروف طی سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد، افزود: روابط و همکاری های راهبردی روسیه با کشورهای آسیای مرکزی بر تاریخ مشترک، سطح بالای اعتماد متقابل و رویکرد واحد نسبت به مسایل جاری جهان مبتنی است .
وی با اشاره به روابط بازرگانی و اقتصادی روسیه و کشورهای آسیای مرکزی گفت : میزان سرمایه گذاری روسیه در این منطقه 20 میلیارد دلار است و در این منطقه بیش از هفت هزار و 500 شرکت روسی و شرکت های مشترک فعال است .
وزیر امور خارجه روسیه خاطر نشان کرد : موقعیت جغرافیایی کشورهای آسیای مرکزی ایجاب می کند تا از حوزه های حمل و نقل مختلف برای تقویت روابط بازرگانی و اقتصادی با کشورهای آسیا و اقیانوسیه از جمله آسیای جنوبی و اروپا بصورت کارآیی استفاده کنند.
لاوروف گفت : روسیه آماده است از طریق توسعه دالان های بین المللی حمل و نقل در مسیرهای شرق و غرب و شمال –جنوب به این فرآیند کمک کند .
وی افزود: ایجاد سیستم واحد ترانزیتی اتحادیه اقتصادی اورآسیا و همکاری در قالب طرح حمل و نقل چینی 'یک نوار و یک راه ' می تواند به حل موثر همه این وظایف کمک کند و به کشورهای آسیای مرکزی نیز امکان می دهد تا نقش خود در سیستم حمل و نقل قاره را افزایش دهند .
لاوروف افزود: مشکلات موجود در منطقه مربوط به تامین انرژی و دسترسی به ذخایر آبی باید از طریق گفتمان سازنده و با در نظر گرفتن منافع یکدیگر در حوزه انرژی برق آبی و بخش کشاورزی حل و فصل شود .
وی گفت : در حال حاضر قاره اورآسیا به همکاری های متقابل مبتنی برتعادل منافع نیاز دارد و بازیگران خارجی باید به این روند کمک کرده و نباید در راستای جلب کشورهای منطقه به بازی با نتیجه صفر که در طرح موسوم به ' آسیای مرکزی بزرگ ' منعکس شده است ، تلاش کنند .
وی با اشاره به اینکه منطقه همچنین نیاز به روابط و همکاری های سازنده با همه کشورها دارد ، تصریح کرد ، نباید کشورهای آسیای مرکزی را در مقابل گزینه های غلطی چون شمال و یا جنوب قرار داد و باید به همه تعهدات این کشورها در قالب سازمان همکاری شانگهای ، سازمان پیمان امنیت دسته جمعی ، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع و اتحادیه اقتصادی اورآسیا احترام قایل شد.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵