کد مطلب : 18449
رسانه ترک ادعا کرد؛ قطع درآمد 200 میلیون دلاری پ.ک.ک با عملیات عفرین ترکیه
پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۱
رسانه های ترکیه در گزارشی اعلام کردند که با مسدود شدن گذرگاه مرزی جین دره سی ـ کوه برصایا در جریان عملیات ارتش ترکیه در عفرین، درآمد سالانه 200 میلیون دلاری نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) قطع شده است.
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان 'خط را مسدود کردیم' نوشت: گذرگاه مرزی تروریست ها از جین دره سی در غرب عفرین تا کوه برصایا که در جریان عملیات عفرین موسوم به شاخه زیتون مسدود شده، محل کسب درآمد غیرقانونی گروه پ.ک.ک بوده است.
به نوشته این رسانه، تروریست های پ.ک.ک از طریق گذرگاه مرزی جین دره سی ـ کوه برصایا به قاچاق انسان، قاچاق اسلحه، توزیع مواد مخدر و جا به جایی عناصر تروریستی از جمله داعش در قبال دریافت پول می پرداختند که با مسدود شدن این گذرگاه، درآمد روزانه 550 هزار دلاری آنها قطع شده است.
این رسانه نزدیک به دولت ترکیه افزود: گذرگاه 120 کیلومتری جین دره سی ـ کوه برصایا یک مسیر استراتژیک برای معارضان کُرد سوری بود که سالانه بالغ بر 200 میلیون دلار را عاید نیروهای پ.ک.ک می کرد.
وبسایت خبر 7 نیز در گزارشی به مسدود کردن این گذرگاه مرزی توسط ارتش ترکیه پرداخت و نوشت: در اعترافات یکی از اعضای ارشد دستگیر شده پ.ک.ک با نام 'بوزو'، گذرگاه مرزی جین دره سی ـ کوه برصایا در 2 سال اخیر امن ترین مسیر برای توزیع مواد مخدر و قاچاق انسان بوده و روزانه به طور متوسط 250 تا 300 مهاجر و پناهجو از این مسیر توسط پ.ک.ک به ترکیه و یا سایر کشورها منتقل می شدند.
وبسایت خبری روزنامه ینی آکیت نیز در خبری نوشت: گذرگاه مرزی جین دره سی ـ کوه برصایا از مسیرهای استراتژیک نیروهای پ.ک.ک بود که توسط ارتش ترکیه در جریاان عملیات عفرین تسخیر و مسدود شد.
به نوشته این رسانه، در بازجویی از عناصر پ.ک.ک که به اسارت نیروهای ارتش ترکیه در آمدند، مشخص شد که تونل هایی نیز در مسیر گذرگاه مرزی جین دره سی ـ کوه برصایا توسط پ.ک.ک ایجاد شده تا در مواقع حساس امنیتی، مواد مخدر و اسلحه بدون هیچ آسیب و درگیری با نیروهای امنیتی به مقصد برسد.
ینی آکیت افزود: بر اساس اطلاعات به دست آمده از عناصر دستگیر شده پ.ک.ک، مهاجران و پناهجویان سوری از شهرهای مختلف سوریه به عفرین می آمدند تا توسط پ.ک.ک از طریق این گذرگاه به سایر کشورها منتقل شوند.
عملیات شاخه زیتون ترکیه در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه که از روز شنبه 20 ژانویه آغاز شده، در سیزدهمین روز نیز ادامه یافت و بنا به اعلام رسانه های ترکیه در جریان این عملیات بیش از 6 هزار نیروی نظامی مشارکت کرده اند.
بنا به اعلام رسانه های ترکیه، در عملیات شاخه زیتون تاکنون بیش از 790 نفر از تروریست ها نیز به هلاکت رسیده اند.
پس از گذشت 13 روز از آغاز عملیات عفرین، بسیاری از نقاط استراتژیک پ.ک.ک از جمله کوه برصایا، کوه کورانی، روستای باک اوباسی، روستای شنکال و در مجموع 19 روستا و هشت تپه استراتژیک به تصرف ارتش ترکیه درآمده است.
دولت ترکیه هدف از این عملیات را نابودی تروریست های پ.ک.ک، ک.ج.ک، پ.ی.د، ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم این مناطق از ظلم و فشار تروریست‌ها اعلام کرده است.
دولت ترکیه همچنین این عملیات را با استناد به حق دفاع مشروع بین المللی و قطعنامه‌های مبارزه با تروریسم شورای امنیت و ماده 51 منشور سازمان ملل حق خود می داند.
مقامات ترکیه اعلام کرده اند که خواهان حفظ تمامیت ارضی سوریه سوریه هستند و نیروهای نظامی این کشور، پس از سرکوب تروریست ها، منطقه را ترک خواهند کرد.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵