کد مطلب : 20879
استعفای رئیس‌جمهوری قزاقستان پس از ۳ دهه حکمرانی
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۲
رئیس جمهوری قزاقستان پس از نزدیک به سه دهه حکمرانی در این کشور، به صورت ناگهانی استعفای خود از این منصب را اعلام کرد
استعفای رئیس‌جمهوری قزاقستان پس از ۳ دهه حکمرانی
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه (AFP)، «نورسلطان نظربایف»، رئیس جمهوری قزاقستان عصر سه شنبه 28 اسفندماه 1397 در حالی به صورت ناگهانی استعفای خود از این منصب را اعلام کرد که نزدیک به سه دهه است در این کشور واقع در آسیای میانه و غنی از لحاظ منابع طبیعی حکمرانی می کند.

نظربایف ۷۸ ساله که پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، نزدیک به دو سال رهبری جمهوری سوسیالیستی قزاقستان را بر عهده داشت و پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ میلادی نیز به نخستین رئیس جمهوری آن تبدیل شد، در یک سخنرانی تلویزیونی اظهار داشت: تصمیم رد دوره ریاست جمهوری را اتخاذ کردم.

به نوشته بخش عربی پایگاه اینترنتی «سوئیس انفو»، رئیس جمهوری قزاقستان در حالی از منصب خود استعفا داد که چند هفته پیش دولت را برکنار کرده بود و کشورش نیز شاهد افزایش خشم اجتماعی و نارضایتی به دلیل وضعیت اقتصاد در حال بهبود از پیامدهای کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۴ میلادی است.

با وجود استعفا از منصب ریاست جمهوری، نظربایف به دلیل وضعیت قانونی خود به عنوان «رهبر ملت» همچنان نقش مهمی در تصمیم گیری سیاسی کشور ایفا خواهد کرد و از سال گذشته میلادی نیز ریاست شورای امنیت این کشور را بر عهده دارد، منصبی که در سخنرانی امروز خود تاکید کرد همچنان متصدی آن خواهد بود.
Share/Save/Bookmark