کد مطلب : 22821
گفت‌وگویی اختصاصی کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با خبرگزاری رسمی روسیه ریانووستی
سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۰
گفت‌وگویی اختصاصی کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با خبرگزاری رسمی روسیه ریانووستی
سفیر ایران در مسکو عکس العمل ایران به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی را شدید خواند و همچنین گفت که پاسخ جمهوری اسلامی به هرگونه ماجراجویی نظامی آمریکا سخت خواهد بود.
 
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در سالگرد عهدشکنی آمریکا و خروج این کشور از برجام در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری رسمی روسیه ریانووستی مواضع جمهوری اسلامی در خصوص موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی را تشریح کرد.
مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید.
*آمریکا می‌خواهد حسن نیت خود را نشان دهد ابتدا باید تحریم ها را لغو کند
ریانووستی: در این روزها دقیقا ۲ سال از لحظه خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای می‌گذرد و در عین حال واشنگتن بار دیگر تلاش می‌کند خود را به عنوان عضو برجام معرفی کند. چه احتمالی وجود دارد که درخواست توسط آنها صورت گرفته و پذیرفته شود؟ آیا کشورهای عضو بازگشت اجازه بازگشت ایالات متحده به توافقنامه را خواهند داد و به خصوص روسیه با تهران این مسئله را مورد بحث قرار داده است؟
جلالی: اظهارات اخیر مقامات آمریکایی بیشتر در راستای تامین منافع خود بوده و آنها سعی دارند با استفاده از مکانیسم تعیین شده در برجام تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید کنند. اما آمریکایی‌ها فراموش کردند که از برجام خارج شده‌اند و نمی‌توانند به عنوان یک عضو از آن استفاده کنند. یادآوری می‌کنم تمامی مشکلات حاضر به دلیل نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی آمریکا به وجود آمده است. همانطور که رئیس جمهور روحانی گفتند چنانچه آمریکا می‌خواهد حسن نیت خود را نشان دهد ابتدا باید تحریم ها را لغو کند. لغو تحریم‌ها علیه ایران بخشی از تعهدات آمریکا بود. برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ زمانی می‌تواند در حل تنش موجود کارایی داشته باشد که تمامی اعضاء پایبند باشند. آمریکا سعی دارد با نقض قوانین بین المللی تنها منافع خود را تامین کنند. قطعا جامعه بین‌المللی از رعایت قوانین بین‌المللی توسط تمامی اعضاء استقبال می‌کند، اما نیت آمریکا در این زمینه صادق و با احترام متقابل نیست. آمریکایی‌ها بعد از ۲ سال خروج از برجام، هنوز به اشتباه خود پی نبرده‌اند و فقط به دنبال اهداف یکجانبه و خودسرانه خود هستند. با این رویکرد واشنگتن قطعا بازگشت غیر قابل قبول خواهد بود.
ریانووستی : رئیس جمهور روحانی پیشتر در نامه خود به رهبران کشورهای عضو برجام اخطار داده بود که ایران به تمدید تحریم تسلیحاتی پاسخ خواهد داد. صحبت در خصوص چه اقداماتی می باشد؟ آیا تهران به شکل قطعی از توافق خارج خواهد شد؟ آیا اقداماتی از جنس اقدامات نظامی صورت خواهد داد؟
جلالی:همانطور که رئیس جمهور روحانی در نامه خود به سران کشورهای عضو برجام نوشتند عکس العمل ایران به طرح موضوع ایران در شورای امنیت و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شدید خواهد بود. برای پاسخگویی به این تحرکات گزینه های مختلفی وجود دارد. اما در مورد استفاده از اقدام نظامی باید بگویم که جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال راه حل های صلح آمیز و قانونی است. تاریخ نشان داده است ایران در طی یک قرن اخیر آغازگر هیچ جنگی نبوده و تنها از خود دفاع کرده است.
*ایران پیشنهاداتی برای تامین تجهیزات دفاعی و نظامی دریافت کرده
ریانووستی: پایان تاریخ اعتبار تحریم و یا دقیق تر دوره منع صادرات برای ایران در فصل پاییز به پایان خواهد رسید، آیا تهران در حال مذاکرات را با کشورهای مختلف در خصوص صادرات احتمالی به کشور در خصوص انواع درخواستی تسلیحات، می‌باشد؟ آیا چنین مذاکراتی با روسیه صورت می‌پذیرد؟ اگر پاسخ مثبت است، صحبت در خصوص چه نوع تسلیحاتی می‌باشد؟
جلالی: تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه نوامبر سال جاری پایان می یابد. تامین نیازهای دفاعی حق قانونی ایران می باشد و بعد از پایان محدودیت‌ها، اقدام لازم صورت خواهد گرفت. تاکنون ایران پیشنهاداتی برای تامین تجهیزات دفاعی و نظامی دریافت کرده، اما محدودیت‌های موجود اجازه نداد معامله‌ای در این زمینه صورت بگیرد.
*پاسخ ایران به هر ماجراجویی نظامی آمریکا سخت خواهد بود
ریانووستی:  رئیس جمهور ترامپ در روزهای اخیر از وتوی خود بر علیه قطعنامه کنگره در خصوص منع استفاده از قدرت نظامی بر علیه ایران، استفاده کرد. آیا در تهران این حرکت را بعنوان قدم جدید در راستای تشدید تنش ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران (پس از تنش جدید در خلیج فارس) ارزیابی می کنند؟ تا چه حد بعد از این تصمیم ترامپ احتمال تقابل نظامی در منطقه با ایالات متحده افزایش می یابد؟
جلالی:اقدام ترامپ در وتوی طرح سنا می تواند با دو هدف صورت گرفته باشد. اول اینکه این موضوع بخشی از اختلاف احزاب در آمریکا و تلاش برای پیروزی در انتخابات آتی باشد. دوم اینکه آمریکا واقعا قصد درگیری نظامی با ایران داشته باشد. ما امیدواریم اقدام ترامپ با نیت دوم صورت نگرفته باشد، زیرا پاسخ ایران به هر ماجراجویی نظامی آمریکا سخت خواهد بود.
ریانووستی:  آیا می توانید تایید کنید که همانطور که برخی تولید کنندگان ایرانی اعلام کرده‌اند، ایران از روسیه درخواست دریافت دستگاه تنفس مصنوعی دریافت کرده است؟
جلالی: به دنبال شیوع کرونا در ایران وزارت بهداشت با ارسال فهرستی اقلام مورد نیاز را که دستگاه تنفس مصنوعی نیز در میان آن ها بود در اختیار مراجع ذیربط در فدراسیون روسیه قرار داد.متعاقبا ۵۰۰ کیت تشخیص اهدایی از سوی دولت فدراسیون روسیه به جمهوری اسلامی ایران ارسال شد.
موضوع کمک رسانی به ایران در جریان گفتگوی تلفنی روسای جمهور ۲ کشور و‌ نیز مذاکرات آقایان لاریجانی و‌ والودین مطرح شد.
ریانووستی: در ماه مارس تماس تلفنی رئیس مجلس شورای اسلامی لاریجانی با والودین همکار روس خود صورت پذیرفت که در جریان آن ایران از روسیه درخواست ارسال محصولات کشاورزی را مطرح کرد. آیا ارسال هرگونه محصولی بر مبنای این درخواست صورت پذیرفته است و اگر پاسخ مثبت است، صحبت در خصوص چه عناوینی می‌باشد؟ آیا معامله بارتر(جنس در برابر جنس) بوده، یعنی آیا پرداخت بابت صادرات احتمالی ماسک‌ و دستگاه‌های تنفس مصنوعی به روسیه بوده است؟
جلالی: در راستای تامین نیازمندی های متقابل، مبادله محصولات کشاورزی در جریان است.از طرف ایران انواع محصولات باغی، میوه و سبزیجات و... و از طرف روسیه انواع غلات، گندم، جو و ذرت و ... به صورت مستمر ارسال می‌شود البته کرونا محدودیت های ایجاد کرده است، ولی مبادلات متوقف نشده است. قراردادهایی نیز در جریان است توسط شرکت های طرفین از جمله خرید یک میلیون و ششصد هزار تن گندم از روسیه، بخش عمده این محموله ارسال شده است و برنامه ریزی شده است تا این قرارداد و تعهدات متقابل آن کاملا انجام شود. در خصوص انجام تهاتر نیز قراردادی گزارش نشده است، ولی به صورت سنتی شرکت‌های طرفین مبادلات بازرگانی برای تامین اقلام مورد نیاز را به نحو مقتضی با یکدیگر هماهنگ می کنند.
*در حال رایزنی برای نشست سران سه کشور ضامن روند آستان هستیم
ریانووستی:  آیا مشخص می باشد که چه زمانی نشست سران کشورهای عضو فرمت آستانه می‌تواند تشکیل شود؟ آیا این نشست می تواند تا آخر ماه می برگزار شود؟ آیا این دیدار بصورت حضوری خواهد بود یا در قالب ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد؟
جلالی: اخیرا جلسه سه جانبه وزرای امور خارجه کشورهای ضامن روند آستانه شامل ایران روسیه و ترکیه در ۲۲ آوریل ۲۰۲۰ به صورت تله کنفرانس برگزار شد. در این جلسه وزرای خارجه سه کشور ضمن رایزنی و تبادل نظر در مورد آخرین تحولات سوریه و منطقه بر لزوم تداوم رایزنی ها و هماهنگی در عالی ترین سطح بین سه کشور ضامن روند آستانه به عنوان مهمترین و موثرترین روند حل و فصل بحران سوریه تاکید داشتند . آنها همچنین بر لزوم استمرار مشورت‌های سه جانبه در تمامی سطوح و از جمله برگزاری ششمین اجلاس سران روند آستانه در جمهوری اسلامی ایران پس از عادی شدن شرایط مربوط به ویروس کرونا تاکید کردند.
بنابر این این اجلاس (سران) در آینده هر زمانی که شرایط فراهم شود چه به صورت ویدئو کنفرانس و چه به صورت حضوری در ایران برگزار خواهد شد. اما اکنون نمی‌توانیم تاریخ مشخصی را اعلام کنیم چرا که در حال رایزنی و هماهنگی می‌باشیم. به محض مشخص شدن تاریخ ، اعلام خواهیم کرد.
ریانووستی: ایران اولین نتایج معامله اوپک+ را به چه نحو ارزیابی می‌کند؟ آیا لزومی برای اعمال اقدامات تکمیلی از جانب این پیمان را می‌بیند؟ آیا در حال حاضر مذاکراتی بین وزرای نفت ایران و انرژی روسیه در خصوص هماهنگی در بازار نفت پس از امضای معامله اپک+ در جریان می باشند؟ ایران پیش‌تر خواستار کاهش استخراج نفت شده بود، صحبت در خصوص چه حجمی می تواند باشد؟
جلالی: ایران به عنوان عضو هم اوپک و هم اوپک پلاس در حال حاضر معتقد به کاهش تولید و همکاری همه کشورهای تولیدکننده نفت به منظور ایجاد تعادل و ثبات در قیمت نفت می باشد. در این خصوص جناب آقای زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با برخی از وزرای مربوطه کشورها از جمله با جناب آقای نواک وزیر انرژی روسیه گفتگو کرده اند. ایران معتقد است قیمت‌های نفت باید متعادل و ثبات داشته باشد و این هم به نفع تولیدکنندگان و هم به نفع مصرف کنندگان هست.
ریانووستی:  تابستان ۲۰۱۹ وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که روسیه و ایران پروژه های جدیدی در بخش برق را بررسی می کنند و ایران علاقمند به بروزرسانی نیروگاه حرارتی و تکمیل نیروگاه گازی می باشد. آیا در حال حاضر بحث در خصوص پروژه‌های جدید در این حوزه‌ها در جریان می باشد یا اینکه پاندمی ویروس کرونا فعلا پیشرفت همکاری در بخش انرژی با روسیه را متوقف کرده است؟
جلالی: همکاری‌های دو کشور در بخش قبل از قبل وجود داشته و اگرچه با نوسان و در برخی پروژه ها نیز با مشکلات اداری و بوروکراسی مواجه بوده و کمتر پیشرفت کرده است، اما اراده رهبران و مقامات عالی دو کشور بر توسعه روابط اقتصادی و تکمیل پروژه های گذشته و اجرائی شدن پروژه های جدید است. شیوع ویروس کرونا نیز می‌تواند بر پیشرفت همکاری‌ها تاثیربگذارد، اما باعث تعطیلی فعالیت های دیپلماتیک نشده، لذا با تلاش و ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو، از طریق ویدیو کنفرانس و گفتگوی تلفنی، این ارتباطات همچکان با طرف روس برقرار می‌باشد. در همین راستا، تاکنون گفتگوهای متعدد و خوبی بین اینجانب با مقامات روس و نیز بین مقامات ۲ کشور برگزار شده است.
* طرف روس پیشنهادی برای تاریخ کمیسیون مشترک عنوان نکرده
ریانووستی:  دقیقا مشخص شده است که امکان تغییر تاریخ نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه که برگزاری آن برای ماه جوئن برنامه ریزی شده بود، وجود دارد. یا اینکه این تاریخ به قوت خود باقی خواهد ماند؟
جلالی: با توجه به شیوع کرونا ویروس در هر دو کشور و توقف بسیاری از دیدارها و رویدادهای اقتصادی همچون سفر هیات‌ها و نیز همایش‌ها و نمایشگاهه‌ای اقتصادی، امکان تغییر زمان نشست کمیسیون مشترک وجود دارد، اما طرف ایرانی هنوز پیشنهادی از طرف روس برای تغییر تاریخ اجلاس کمیسیون مشترک دریافت نکرده است. برای تداوم ارتباط و با توجه به تجربه خوبی که طی این ۲ ماه به دست آورده‌ایم، می‌توان پیشنهاد برگزاری نشست کمیسیون مشترک از طریق ویدئو کنفرانس را نیز بررسی کرد تا ارتباط بین بخش‌های اقتصادی دو کشور همچنان پایدار باشد.
ریانووستی: بر مبنای پیش بینی شما آیا گفتگوی بین پارلمانی فدراسیون روسیه و ایران با آغاز به کار مجلس جدید در آخر ماه می، ادامه خواهد داشت؟ آیا می توان انتظار داشت که یکی از اولین سفرهای رئیس جدید مجلس ایران به روسیه باشد؟
جلالی:گفتگوها و همکاری‌های پارلمانی ایران و روسیه در فرم‌های دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و بین المللی در سطح مطلوبی است. در فرم دوجانبه دیدار روسای پارلمان‌های دو کشور در تاریخ ۲۷ ژانویه در تهران برگزار شد.
براساس برنامه هایی که از قبل توسط دومای روسیه در حال تنظیم بود قرار بود در تابستان امسال یه نشست بزرگ پارلمانی منطقه ای و بین المللی در مسکو برگزار شود که ریاست مجلس شورای اسلامی ایران هم برای حضور و گفتگو در این نشست‌ها دعوت می شود. امیدواریم هرچه زودتر با رفع مشکل کرونا ویروس، همکاری ها براساس برنامه ریزی قبلی پیش برود.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵