کد مطلب : 19681
واشنگتن: برای حل اختلافات با آنکارا توافق کردیم
جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۲
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: مایک پمپئو و مولود چاووش اوغلو وزیران امور خارجه آمریکا و ترکیه در دیدار روز جمعه در سنگاپور در باره ادامه تلاش برای حل مسائل میان دو کشور به توافق دست یافته اند.

به گزارش ایرنا هیثر نوئرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: پمپئو و چاووش اوغلو در ملاقاتی در حاشیه نشست وزیران منطقه‌ای (آسه آن) در سنگاپور، در باره شماری از مسائل گفت: وگو کردند که سازنده بود و برای تلاش برای حل اختلافات دو کشور به توافق دست یافتند.

واشنگتن روز چهارشنبه در اعتراض به محاکمه اندرو برونسون کشیش آمریکایی در ترکیه به اتهام حمایت از تروریسم و کودتای نافرجام، وزیران امور داخلی و دادگستری دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور را مشمول تحریم قرار داد.

براساس گزارش رویترز، چاووش اوغلو پس از ملاقات با همتای آمریکایی خود گفت که در این دیدار، پیام ترکیه را مبنی بر ا. ینکه زبان و لحن تهدید آمیز و اعمال تحریم‌ها هیچ دستاوردی نخواهد داشت، به طرف آمریکایی خود یادآوری کرده است و او و پمپئو پس از بازگشت به کشور‌های متبوعشان، اقداماتی برای حل اختلافات انجام خواهند داد.

چاووش اوغلو در سخنانی که از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه پخش شد، افزود: این ملاقات سازنده‌ای بود، هرچند نمی‌توان انتظار داشت که همه مسائل در یک دیدار حل و فصل شود، اما برای همکاری نزدیک و ادامه مذاکره در آینده توافق کردیم.

پمپئو هم به خبرنگاران در سنگاپور گفته بود: ایالات متحده به ترکیه هشدار داده که زمان بازگشت کشیش برونسون (یک تبعه آمریکایی) به کشورش فراسیده است و این یکی از مسائل بسیاری است که با ترک‌ها داریم.

واشنگتن همچنین خواستار آزادی سه کارمند سفارتخانه آمریکاست که در ترکیه زندانی شده اند.

در گزارش رویترز، اشاره نشده که آیا وزیران امور خارجه آمریکا و ترکیه درباره برخی مسائل منطقه‌ای از جمله ایران و سوریه نیز گفتگو کرده اند یا خیر.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵