کد مطلب : 23451
لاوروف: مذاکرات برای حل مناقشه قره باغ نباید به تأخیر بیفتد/ امکان درخواست کمک نظامی ارمنستان از روسیه
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۲
لاوروف: مذاکرات برای حل مناقشه قره باغ نباید به تأخیر بیفتد/ امکان درخواست کمک نظامی ارمنستان از روسیه
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری با همتای ارمنستانی خود تأکید کرد، از سرگیری مذاکرات سیاسی برای حل و فصل مناقشه قره باغ، نباید به تأخیر بیفتد و مسکو از هر دو طرف درگیری انتظار دارد توافقات درباره آتش‌بس را به‌طور کامل اجرا کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه، در کنفرانس مطبوعاتی به‌همراه " زهراب منتساکانانیان " وزیر خارجه ارمنستان در مسکو، تأکید کرد که به تأخیر انداختن از سرگیری روند مذاکرات سیاسی بین طرفین درگیری‌ها در منطقه قره باغ کوهستانی، کاری اشتباه است.
لاوروف گفت: «در طول مذاکرات امروز(دوشنبه)، ما درباره چگونگی حرکت به‌سمت جلو دیدگاه‌های خود را رد و بدل کردیم. این بدان معنا نیست که همه مسائل به‌سرعت و به‌طور همزمان حل و فصل خواهند شد. ما درک می‌کنیم که این مسئله روند خود را دارد، ولی به تأخیر انداختن از سرگیری روند مذاکرات سیاسی را اشتباه می‌دانیم».
وزیر خارجه روسیه یادآور شد که طرف روسی انتظار دارد تصمیمات اتخاذشده درباره وضعیت قره‌باغ کوهستانی، در نتیجه مذاکرات سه‌جانبه بین وزرای خارجه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، با دقت و به‌طور کامل از سوی هر دو طرف این مناقشه اجرا شود.
وی افزود: «در تاریخ 9-10 اکتبر در اینجا [در مسکو] نشستی برگزار شد، که امکان دستیابی به توافق درباره آتش‌بس در قره‌باغ را فراهم کرد. این توافقات منتشر و به سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز ارسال شده است و ما انتظار داریم که تصمیمات گرفته‌شده از سوی هر دو طرف با دقت اجرا شود. ما امروز درباره این موضوع به‌طور مفصل صحبت کردیم».
لاوروف همچنین اعلام کرد که روسیه به کار فعالانه خود در زمینه حل و فصل اوضاع قره باغ ادامه خواهد داد.
وی ادامه داد: «ما به‌عنوان یکی از سه رئیس مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و هم به‌عنوان کشور روسیه که متحد نزدیک و شریک راهبردی همسایگان خود هستیم، به تلاش برای تثبیت اوضاع در قره‌باغ ادامه می‌دهیم».
لاوروف ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک امکان تغییر وضعیت در جبهه‌های زمینی در منطقه درگیری‌های قره باغ فراهم شود.
وزیر خارجه همچنین یادآور شد که با وجود شیوع بیماری همه‌گیر ویروس کرونا، روسیه و ارمنستان موفق شده‌اند، گفت‌وگوی سیاسی فشرده خود را ادامه دهند و و مانع از کاهش مبادله تجاری بین دو کشور شوند.
لاوروف در آغاز مذاکرات با همتای ارمنی خود نیز گفته بود که توافق درباره برقراری آتش‌بس در قره‌باغ کاملاً رعایت نمی‌شود و ادامه درگیری‌ها در منطقه موجب نگرانی است.
ایروان ممکن است از روسیه و سازمان پیمان امنیت جمعی درخواست کمک نظامی کند
"زهراب منتساکانانیان " وزیر خارجه ارمنستان نیز در این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که ایروان ممکن است با درخواست کمک نظامی به روسیه و سازمان پیمان امنیت جمعی مراجعه کند.
به گفته وی، همه سازوکارها می‌توانند در صورت لزوم و براساس تعهدات قراردادی طرفین فعال شوند.
این دیپلمات بلندپایه تأکید کرد که ارمنستان قصد ندارد آتش‌بس در قره‌باغ کوهستانی را مختل کند.
وی گفت: «ما قرار نیست چیزی را پاره کنیم. ما نباید امید خود و شانس برقراری صلح را از دست بدهیم».
وی یادآور شد که راه‌حل نظامی مناقشه در قره باغ، برای همه فاجعه‌آمیز خواهد بود و هیچ جایگزینی برای حل و فصل سیاسی وجود ندارد.
به گفته وی، از تاریخ 10 اکتبر (19 مهرماه) در نتیجه گلوله‌باران از سوی نظامیان آذربایجانی و نیروهای حامی آنها، 23 غیرنظامی در منطقه قره‌باغ کوهستانی کشته شدند، بیش از صد نفر از ساکنان محلی زخمی شدند که جراحت 81 نفر آنها شدید است.
علاوه بر این، وزیر خارجه ارمنستان یادآور شد که در نتیجه درگیری‌های نظامی، نزدیک به شش هزار تأسیسات غیرنظامی در منطقه آسیب‌ دیده یا از بین رفته و 25 تأسیسات زیربنایی انرژی نیز به‌طور کامل تخریب شده‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵