کد مطلب : 23433
تأکید گورباچف بر لزوم ادامه مذاکرات تا برقراری صلح پایدار در قره باغ
يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۶
تأکید گورباچف بر لزوم ادامه مذاکرات تا برقراری صلح پایدار در قره باغ
"میخائیل گورباچف" رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سابق از توافق آتش‌بس در منطقه قره باغ کوهستانی با میانجی‌گری روسیه استقبال کرده ولی ادامه مذاکرات برای یافتن راه حل "این مشکل بسیار دشوار" را ضروری دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "میخائیل گورباچف" نخستین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سابق، در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس»، از برقراری آتش‌بس در منطقه درگیری‌های قره باغ کوهستانی استقبال کرده و طرفین را به ادامه مذاکرات برای رسیدن به صلح پایدار در منطقه قفقاز، دعوت کرد.
گورباچف ​​در پاسخ به درخواست این خبرگزاری، برای ارائه تفسیری از توافق طرفین آذربایجانی و ارمنستانی برای برقراری آتش بس در قره باغ، گفت: «من از این مسئله (اعلام آتش‌بس) کاملاً حمایت می‌کنم. بسیار خوب است که این نخستین گام برداشته شده و بسیار خوب است که روسیه در این رابطه کمک کرده است. البته مسئله بسیار مهمتر آن است که اقدامات به همینجا ختم نشده و تلاش برای برقراری صلح پایدار در منطقه قفقاز شمالی، همچنان ادامه یابد.»
این سیاستمدار کهنه کار روس یادآور شد، باید با ادامه مذاکرات به توافق در خصوص راه‌های حل "این مشکل بسیار دشوار" دست یافت و برای رسیدن به آن، "لازم است به تدریج گام‌های مثبتی در این جهت" برداشته شود.
درگیری‌های نظامی بین ارمنستان و آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی در تاریخ 27 سپتامبر( 6 مهر ماه) بار دیگر از سر گرفته شد. در این درگیری‌ها، دو طرف برای نخستین بار از سلاح‌های سنگین استفاده کردند که منجر به برجای ماندن تلفاتی در میان نظامیان و حتی غیرنظامیان ساکن مناطق مرزی شده است.
"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز جمعه 9 اکتبر (18 مهر ماه)، وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان را به رایزنی درباره حل و فصل مناقشه قره باغ بهمسکو دعوت کرد. در نتیجه رایزنی‌های "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه با همتایان آذربایجانی و ارمنستانی که بیش از 10 ساعت طول کشید، در نهایت طرفین درگیری درباره برقراری آتش‌بس به منظور دستیابی به اهداف انسان دوستانه، از جمله تبادل اسراء و اجساد کشته شدگان دو طرف درگیری توافق کردند.
علاوه بر این، مقامات باکو و ایروان توافق کردند که با میانجیگری روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (روسیه، فرانسه و آمریکا)، مذاکرات اساسی برای دستیابی هر چه سریعتر به راه حل مسالمت آمیز و مورد قبول طرفین برای مناقشه قره باغ کوهستانی راآغاز کنند.
البته با وجود به اجرا درآمدن رژیم آتش بس، دو طرف ارمنستانی و آذربایجانی، یکدیگر را به نقض آتش بس در منطقه قره باغ متهم می‌کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵