کد مطلب : 24063
اعلام نگرانی،‌ پیشنهاد و همکاری مقامات اتحادیه اروپا در دیدار با اردوغان
چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۸
اعلام نگرانی،‌ پیشنهاد و همکاری مقامات اتحادیه اروپا در دیدار با اردوغان
مقامات اروپایی گفتند، اتحادیه اروپا برای ارائه دستورکار ملموس جهت توسعه همکاری اقتصادی با ترکیه و افزایش سطح رابطه میان مردم کشورهای اتحادیه و ترکیه آماده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت: دشواری‌های کنونی برای اجرای اتحادیه گمرکی (با ترکیه) را بررسی و برای به روز رسانی آن تلاش خواهیم کرد.
رئیس شورای اتحادیه اروپا همچنین افزود: منافع استراتژیک، امنیت و ثبات اتحادیه اروپا در مدیترانه شرقی با ترکیه تاثیرات متقابل و مثبت دارد.
او ادامه داد: برای پویایی بیشتر روابط‌مان با ترکیه اینجا هستیم و درباره بسترهای همکاری که به سود هر دو طرف باشد، رایزنی کردیم.
رئیس شورای اتحادیه اروپا همچنین از ترکیه خواست تمام مزدوران خارجی در لیبی را خارج کند.
میشل افزود، رایزنی صریحی با اردوغان داشته و خروج ترکیه از توافقنامه بین‌المللی کاهش خشونت علیه زنان بسیار نگران کننده است.
او گفت، مسلما ترکیه باید تنش‌ها با قبرس در زمینه حقوق دریایی را بکاهد.
همچنین اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا اظهار کرد، اتحادیه اروپا تمایل به بهبود روابط بین خود و آنکارا دارد اما هنوز زمان آن زود است.
او بعد از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: در آینده نزدیک پیشنهادی به ترکیه برای تضمین تامین مالی حضور آوارگان مطرح می‌کنیم.
او خاطرنشان کرد: پایبندی ترکیه به توافقنامه مهاجران مربوط به سال ۲۰۱۶ حسن نیت آن را نشان خواهد داد.
رئیس کمیسیون اروپا همچنین نسبت به تصمیم آنکارا برای خروج از توافقنامه استانبول با هدف حمایت از زنان در برابر خشونت ابراز نگرانی کرد و گفت، احترام به حقوق اولیه و حاکمیت قانون امری بسیار مهم است.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا و اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا را به حضور پذیرفت.
این دیدار که در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه در آنکارا بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، حدود ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه به طول انجامید.
 
 
Share/Save/Bookmark