کد مطلب : 18312
ترامپ: قزاقستان شریک راهبردی ما در آسیای مرکزی است
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۶
ترامپ: قزاقستان شریک راهبردی ما در آسیای مرکزی است
رئیس جمهوری آمریکا، قزاقستان را شریک راهبردی این کشور در آسیای مرکزی دانست و گفت در بخش های مختلف با آستانه همکاری می کنیم.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا، دونالد ترامپ روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان که با واشنگتن سفر کرده است، افزود ما فرصت ها را برای افزایش سرمایه گذاری ها به ویژه در بخش انرژی دنبال کردیم.
وی ادامه داد امروز شراکت استراتژیک ما با قزاقستان پیشرفت کرده است، استراتژی آسیای من سریعتر از آن که کسی درک کند، در حال کار کردن است.
رئیس جمهوری آمریکا فراهم کردن حمایت حیاتی برای نیروهای خود در افغانستان و سلب پناهگاه امن تروریست ها را بخشی از همکاری با قزاقستان دانست و اضافه کرد این همکاری ها رشد کرده و قویتر شده است به خصوص در این ماه که قزاقستان ریاست شورای امنیت را هم برعهده دارد که باعث افتخار زیاد ما است.
ترامپ با اشاره به محتوای مذاکرات خود با رئیس جمهوری قزاقستان اظهار کرد قزاقستان همکار ارزشمند ما برای خلاص شدن از شر سلاح های اتمی در شبه جزیره کره است. با همدیگر مصمم هستیم تا مانع تهدید جهان با سلاح های ویرانگر اتمی کره شمالی شویم.
وی از نظربایف به خاطر حمایت کامل از استراتژی خود در آسیا از جمله افغانستان تشکر کرد و گفت من از رئیس جمهوری قزاقستان سپاسگزارم که از نیروهایمان در افغانستان در مبارزه با داعش و طالبان پشتیبانی لجستیکی داشتند.
رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به هدف گذاری قزاقستان برای رشد اقتصادی تا سال 2050 به اشتیاق شرکت های آمریکایی برای همکاری با این کشور اشاره کرد و گفت که ما در زمینه هواپیماهای تجاری، راه آهن، خدمات بهداشتی، تکنولوژی و انرژی همکاری خواهیم داشت.
نور سلطان نظر بایف روز سه شنبه وارد واشنگتن شد و با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت و گو کرد.
قرار است وی در نشست شورای امنیت سازمان ملل که کشورش عهده دار ریاست دوره ای آن است با موضوع منع گسترش سلاح های کشتار جمعی در روز پنج شنبه (18 ژانویه) شرکت کند.
قزاقستان تا پایان سال 2018 به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت، در این شورا حضور دارد. شورای امنیت سازمان ملل 5 عضو دائم و 10 عضو غیر دائم دارد.
علاوه بر قزاقستان، کویت، لهستان، هلند، ساحل عاج، گینه استوایی، اتیوپی، پرو، سوئد و بولیوی اعضای غیر دائم شورای امنیت هستند.
 
 
Share/Save/Bookmark