کد مطلب : 16972
آنگلا مرکل: مسائل میان آلمان و ترکیه باید با گفتگو در ناتو حل شوند
دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۰
آنگلا مرکل:  مسائل میان آلمان و ترکیه باید با گفتگو در ناتو حل شوند
مرکل امیدوار است مشکل دیدار نمایندگان آلمان با نظامیان آلمانی مستقر در پایگاه هوایی ناتو در قونیه از طریق گفتگو در میان متحدان ناتو حل و فصل شود.
به گزارش کردپرس به نقل از ینی شفق، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان درخواست کرد مشکل پیش آمده درباۀ دیدار نمایندگان پارلمان آلمان با نیروهای آلمانی مستقر در پایگاه نظامی ناتو در استان قونیه در ترکیه، از طریق گفتگو حل و فصل شود.
مرکل در مصاحبه با شبکۀ تلویزیونی ARD گفت مسائل موجود میان برلین و آنکارا باید با مذاکرات دو جانبه و مذاکره میان متحدان عضو ناتو حل و فصل شوند.
مرکل گفت: «موضوع قونیه بیشتر به مأموریت ناتو مربوط است که آلمان هم از آن حمایت قابل توجهی می کند. از این رو، نه تنها دولت آلمان، بلکه ناتو نیز باید با ترکیه مذاکره کند.»
روز جمعه دولت ترکیه دیدار برنامه ریزی شدۀ نمایندگان پارلمان آلمان از پایگاه ناتو در استان قونیه را لغو کرد و اعلام کرد این دیدار در شرایط سیاسی کنونی به صلاح نیست.
پیشتر دولت ترکیه با همین بهانه از دیدار نمایندگان آلمان با نیروهای آلمانی مستقر در پایگاه هوایی اینجرلیک ممانعت به عمل آورد و باعث ایجاد تنش در روابط دو کشور شد. در نهایت پارلمان آلمان به خروج این نیروها از ترکیه رأی داد.
مأموریت فعلی ناتو در استان قونیه حمایت اطلاعاتی از نیروهای ائتلاف بین المللی در نبرد با داعش است و حدود 20 نظامی آلمانی نیز در این مأموریت مشارکت دارند.
در این مورد نیز برخی سیاستمداران و نمایندگان آلمانی از دولت آلمان خواسته اند، به خاطر کارشکنی های دولت ترکیه در دیدار با نظامیان آلمانی، این نیروها را نیز، همچون نیروهای مستقر در اینجرلیک، از پایگاه هوایی قونیه خارج کند. این در حالی است که مرکل همچنان از اخذ تصمیمات تند اجتناب کرده و به حل مسأله از طریق گفتگو امیدوار است
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵