کد مطلب : 19762
80درصد وجه نقد در تاجیکستان در دست مردم است
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۸
80درصد وجه نقد در تاجیکستان در دست مردم است
بانک جهانی در تازه ترین تحقیق خود اعلام کرد، 80 درصد وجه نقد در تاجیکستان خارج از نظام بانکی و مالی این کشور و در دست مردم است.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاجیکته، از نگاه بانک جهانی، بیشتر مردم این کشور به دلیل بی اعتمادی به نظام بانکی تاجیکستان ترجیح می دهند که منابع مالی خود را مانند دوران گذشته در خانه نگهداری کنند.
در کشورهایی که کارگر مهاجر به خارج اعزام می کنند، میزان نگهداری درامد ارسالی آنان در بانک های کشورشان، 15 درصد از تولید ناخالص ملی این کشورها را تشکیل می دهد، در حالیکه در تاجیکستان این شاخص به چهار صدم درصد می رسد.
«نورالدین قیوم اف» کارشناس امور اقتصاد در تاجیکستان می گوید، طی 20 سال اخیر به دلیل اقدامات غیرمنطقی بانک های این کشور، مردم دوبار دارایی های خود را از دست دادند و به این دلیل دیگر به نظام بانکی کشورشان اعتماد ندارند.
بار نخست در دوران پس از استقلال که دارایی های مردم در بانک ها سوخت و به آنان چیزی پرداخت نشد و بار دوم در سال 2015 که مرحله دوم بحران مالی در بانک های تاجیکستان آغاز شد و مشتریان اکنون نمی توانند سپرده های خود را دریافت کنند.
 امروز حتی بانک های بزرگی همچون صادرات توان بازپرداخت وجه مشتریانشان را ندارند و مردم برای دریافت پول های به امانت گذاشته خود سرگردان هستند.
به این دلیل بیشتر مردم تاجیکستان بدون اعتنا به وعده مسوولان بانک ها در مورد ضرورت حفظ پول در بانک، ترجیح می دهند که سرمایه خود را در صندوق ها و زیر بالش در خانه حفظ کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark