کد مطلب : 18538
توافق تاجیکستان و قرقیزستان برای ساخت پل جدید در منطقه مورد اختلاف مرزی
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۹
سخنگوی رییس ولایت باتکند قرقیزستان گفت مقامات این ولایت و ولایت‌ سغد تاجیکستان برای ساخت پل جدید در منطقه مورد اختلاف مرزی دو کشور به منظور کوتاه کردن راه رفت و آمد دانش آموزان قزقیز به توافق رسیدند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از کانیوز، چالپان بردی قل‌اف گفته است پس از آن که مرزبانان تاجیکستان به نشان اعتراض به نصب یک کانتینر به عنوان پل عبور موقت دانش آموزان قرقیز روی کانال آبیاری در نزدیکی روستای سده، این گذرگاه مرزی بین‌المللی را بستند، اکنون مقامات دو کشور درباره ساخت پل جدید در این منطقه به توافق رسیده‌اند.
دانش آموزان چند روستای قرقیزستان به دلیل طولانی بودن راه مدرسه‌شان مجبور بودند که به دنبال مسیرکوتاه تری باشند و به این منظور مقامات ولایت باتکند روی کانال آبیاری در نزدیکی روستای سده تاجیکستان یک کانتینر به عنوان پل عبور موقت نصب کردند که این اقدام با اعتراض مرزبانان تاجیک روبه رو شد و به بسته شدن گذرگاه بین المللی میان این دو کشور انجامید.
در پی مذاکرات مقامات ولایت‌های سغد تاجیکستان و باتکند قرقیزستان به این تنش مرزی پایان داده شد و اکنون با ساخت پل جدید ارتباطی به جای کانتینر، رفت و آمد دانش آموزان قرقیز به مدرسه آسان تر می‌گردد.
با وجود سفر چند روز قبل رییس جمهوری قرقیزستان به تاجیکستان که انتظار می‌رفت جانب‌ها درباره علامت گذاری 450 کیلومتر باقی مانده از مرز مشترک 970 کیلومتری دو کشور به توافق برسند، تنها با انتشار بیانیه سیاسی بر ضرورت حل این مشکل تاکید شد.
مذاکرت رسمی میان هیأتهای تاجیکستان و قرقیزستان بر سر علامت گذاری مرز مشترک دو کشور سه سال قبل قطع شد.
 
 
Share/Save/Bookmark