کد مطلب : 23578
درخواست یونان از آلمان برای توقف صادرات تسلیحات به ترکیه
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۸
درخواست یونان از آلمان برای توقف صادرات تسلیحات به ترکیه
وزیر خارجه یونان با توجه به مناقشات گازی با ترکیه در دریای مدیترانه کشورش را در معرض خطر تسلیحات آلمانی که در اختیار ترکیه قرار داده دانسته و از آلمان خواست این گونه صادرات به آنکارا را متوقف کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت" آلمان، تولید کنندگان تسلیحات آلمانی سال هاست که زیردریایی های خود را به ترکیه صادر می کنند. حالا به دلیل مناقشات گازی در دریای مدیترانه یونان خواستار توقف این گونه تسلیحات به ترکیه شده است.
با توجه به مناقشات گازی ترکیه با یونان در شرق دریای مدیترانه دولت یونان از آلمان درخواست کرده که صادرات کشتی های جنگی به ترکیه را متوقف کند.
"نیکوس دندیاس"، وزیر امور خارجه یونان در این باره به روزنامه "دی ولت" آلمان گفت: یونان از طریق تسلیحات آلمانی در دست ترکیه احساس خطر می کند.
وی خطاب به آلمان گفت: به ترکیه چیزی ندهید که کل شرق مدیترانه را بی ثبات کند.
دولت آلمان از سال 2002 صادرات تسلیحاتی به ارزش 522 میلیون یورو به ترکیه صادر کرده است که می تواند برای ساخت، تسلیح و تجهیز کشتی های جنگی به کار برده شود. وزارت اقتصاد آلمان این خبر را در پاسخ به درخواستی از طرف حزب چپ آلمان اعلام کرده است.
تا به حال دولت آلمان تنها صادرات کالاهای تسلیحاتی به ترکیه که می تواند در جنگ سوریه مورد استفاده قرار گیرد را ممنوع کرده است. تحویل کالاهای تسلیحاتی برای بخش دریایی به ترکیه همچنان ادامه دارد.
دولت یونان به طور خاص خواستار توقف ساخت 6 زیر دریایی ساخت آلمان که در ترکیه مونتاژ می شود شد.
روابط میان یونان و ترکیه بر سر طیفی از موضوعات مورد اختلاف از جمله حوزه اقتدار و اختیارات دو کشور در منطقه مدیترانه و قبرس شمالی و جنوبی با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بوده است..
درگیری ترکیه با یونان و قبرس جنوبی، ریشه در ادعای این کشورها برای بهره‌برداری از منابع گاز طبیعی موجود در شرق مدیترانه دارد.
چندی پیش با اعزام یک فروند کشتی اکتشافی ترکیه موسوم به «عروج رئیس» به جنوب جزیره «کاستِلوریزو» یونان در نزدیکی سواحل جنوبی ترکیه، روابط آنکارا- آتن بیش از پیش روبه تیرگی گرائید.
وزارت خارجه یونان این اقدام ترکیه را «تنش آفرینی» و «تهدیدی مستقیم علیه صلح منطقه» خواند.
 
 
Share/Save/Bookmark