کد مطلب : 19186
خرید ۵۱ درصد یکی از بزرگترین بانک‌های تاجیکستان توسط عربستان
جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲
گروه سرمایه‌گذاری سعودی اعلام کرده قصد دارد ۵۱ درصد سهام بانک صادرات تاجیکستان را که سال پیش ۸۵ درصد سهامش توسط دولت تاجیکستان در اختیار گرفته شده بود را، بخرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های تاجیک،  رحمانعلی شیرعلی‌اف، سخنگوی بانک صادرات تاجیکستان روز گذشته در گفتگو با رسانه‌ها گفت: گروه سرمایه‌گذاری سعودی اظهار آمادگی کرده تا 51 درصد سهام بانک صادرات تاجیکستان را خریداری کند. به گفته این منبع توافق بر سر این امر در جریان دیدار تاج‌الدین پیرزاده، رئیس بانک صادرات تاجیکستان و شیخ ولید محمد، رئیس گروه سرمایه‌گذاری سعودی حاصل شده است. رحمانعلی شیرعلی‌اف در این باره افزود: شراکت گروه سرمایه‌گذاری سعودی در سهام بانک صادرات تاجیکستان موضوع اصلی این ملاقات بود.
سخنگوی این بانک تاجیک می‌افزاید: پس از شروع دوره بهسازی وضع مالی بانک، این اولین توافقی است که بین بانک و شرکای خارجی برای سرمایه‌گذاری در چنین سطح و حجمی حاصل شده، و این می‌تواند روند بهسازی وضع مالی بانک را سرعت بیشتری ببخشد.
در حال حاضر مشخص نیست این بانک تا 51 درصد سهامش را به چه مبلغی به سعودی‌ها می‌فروشد. مسئولین این بانک می‌گویند فرایند فروش سهام بانک صادرات تاجیکستان تازه شروع شده و پس از موافقت بانک ملی و بر اساس مقررات قانونی تاجیکستان عمل خواهد شد.
در حال حاضر 80 درصد سهام این بانک در دست دولت تاجیکستان قرار دارد. دولت امامعلی رحمان سال گذشته برای نجات این بانک بیش از 2 میلیارد سامانی هزینه کرد و در عوض 85 درصد سهام این بانک را در اختیار خود گرفت. یک مقام رسمی بانک صادرات تاجیکستان 20 مارس سال جاری در مصاحبه با رسانه‌های تاجیکی گفته بود که بانک با پرداخت تقریبا 113 میلیون سامانی 5 درصد سهام خود را دوباره از دولت باز پس گرفته است.
مسئولین بانک صادرات تاجیکستان دارایی‌های این بانک را 4 میلیارد و 311 میلیون سامانی برآورد می‌کنند. این بانک در اواخر سال 2015 با مشکلات مالی عدیده‌ای مواجه شد و نتوانست در موعد مقرر پول مشتریانش را در دسترس آن‌ها قرار دهد. این وضع موجب طولانی شدن انتظارها در پشت درب‌های این بانک و بروز نارضایتی‌هایی منجر شد. در پی این وقایع، مقامات بانک ملی تاجیکستان برای حل بحران بانک صادرات ماموریت موقتی تعیین کرده و تنها پس از 6 ماه، تاج‌الدین پیرزاده را دوباره به ریاست این بانک منصوب کرد.
دولت تاجیکستان نیز در اوج بحران بانکی در ماه دسامبر سال گذشته(2017) برای نجات دو بانک صادرات و سرمایه‌گذاری کشاورزی در مجموع بیش از 3 میلیارد سامانی سرمایه‌گذاری کرده است. با وجود این که مقامات بانک می‌گویند وضع مالی‌شان بهتر شده است، برخی از مشتریان هنوز از کمبود پول در این بانک شکایت دارند. در پی بحران بانک‌ها در تاجیکستان فنون بانک و تاج‌پروم بانک نیز پرداخت‌پذیری خود را از دست داده و فعالیت آن‌ها متوقف شده است. اکنون این دو بانک اموالشان را به فروش گذاشته‌اند.
بسیاری از تحلیل‌گران سیاست‌های غلط مالی دولت تاجیکستان و فساد گسترده و سیستماتیک در این کشور را عامل اصلی بحران‌های مالی اخیر عنوان می‌کنند. علاوه بر بحران‌های مالی، تاجیکستان با بحران ارزی نیز مواجه شده و دولت به منظور کنترل وضعیت ارزی کشور تمامی صرافی‌ها را تعطیل کرده و فروش ارز را تنها در برخی بانک‌های دولتی و به میزان محدودی مجاز کرده است. این امر مشکلات بسیاری را برای تجار تاجیک به وجود آورده است. به نظر می‌رسد گروه سرمایه‌گذاری سعودی با بهره‌گیری از وضعیت بحرانی مالی و بانکی در  تاجیکستان در صدد است نفوذ گسترده‌ای را مبادلات پولی و بانکی تاجیکستان به دست آورد.
Share/Save/Bookmark