کد مطلب : 21039
موافقت عراق با افتتاح کنسولگری ترکیه در نجف
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۱
موافقت عراق با افتتاح کنسولگری ترکیه در نجف
وزیر خارجه ترکیه از موافقت دولت عراق با افتتاح کنسولگری کشورش در نجف خبر داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از الفرات نیوز، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که صبح امروز به بغداد سفر کرد با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود در مقر وزارت خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.
چاووش اوغلو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با الحکیم اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه پایان سال جاری میلادی برای مشارکت در چهارمین دور نشست همکاری استراتژیک میان بغداد و آنکارا به عراق سفر خواهد کرد.
وی افزود: همچنین دولت عراق با افتتاح کنسولگری ترکیه در نجف موافقت کرده است و ما برای افتتاح کنسولگری دیگر در کرکوک نیز تلاش می‌کنیم.
وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد: در این دیدار درباره روابط دوجانبه میان دو کشور و همچنین مواضع مهم درباره منطقه بحث و گفت‌وگو کردیم و در آینده برای همکاری با عراق به منظور تحکیم روابط دوجانبه تلاش خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: ما باید برای افزایش حجم مبادلات تجاری با عراق و تشویق به سرمایه‌گذاری، بر موانع موجود غلبه کنیم. ترکیه در مرحله آتی کاملا از عراق حمایت خواهد کرد و باید بار دیگر بر بازسازی عراق تمرکز کنیم. همچنین آنکارا و بغداد باید در زمینه مدیریت آب‌ها با یکدیگر همکاری کنند.
این مقام ترکیه‌ای ادامه داد: ایجاد یک گذرگاه مرزی جدید میان عراق و ترکیه مثمر ثمر خواهد بود و ما طرح‌هایی را برای کشیدن خطوط راه آهن میان دو کشور در نظر داریم.
وی همچنین گفت که قرار است با محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق نیز دیدار کند.
چاووش اوغلو در ادامه با اشاره به نشست اخیر کشورهای ضامن آتش بس سوریه در قزاقستان، گفت در این نشست تصمیم گرفته شده که از عراق و لبنان برای مشارکت در این نشست‌ها به عنوان دو کشور ناظر دعوت شود.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که عراق به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه نقش مهمی را در زمینه مسأله سوریه ایفا کند.
در مقابل وزیر خارجه عراق نیز اظهار داشت: در گفت وگو با وزیر خارجه ترکیه تأکید کردیم که بغداد هرگونه عملیات نظامی از اراضی خود علیه ترکیه را محکوم و رد می‌کند.
وی افزود: از اقدام رجب طیب اردوغان مبنی بر اعزام یک نماینده به عراق برای بررسی پرونده آب‌ها استقبال می‌کنیم.
محمد علی الحکیم در ادامه گفت: در این دیدار درباره پرونده بازسازی مناطق آزاد شده از لوث وجود داعش، افتتاح گذرگاه‌های مرزی و پرونده بازرگانی میان دو کشور رایزنی کردیم.
 
 
Share/Save/Bookmark