کد مطلب : 24009
رایزنی‌های لاوروف با مقامات بلندپایه منطقه در جریان سفر به امارات
چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۹
رایزنی‌های لاوروف با مقامات بلندپایه منطقه در جریان سفر به امارات
وزیر امور خارجه روسیه در ابوظبی با نخست وزیر لبنان و وزیر خارجه مصر درباره مسائل مهم منطقه‌ای گفت‌وگو کرده و امروز (چهارشنبه) بعد از دیدار با همتای ترکیه‌ای خود، عازم عربستان سعودی خواهد شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که "سرگئی لاوروف" رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور در جریان سفر خود به ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، شب گذشته (سه‌شنبه) با "سعد حریری" نخست وزیر لبنان نیز دیدار و مذاکره کرد.  
در جریان این نشست، دو مقام بلندپایه روسیه و لبنان درباره روند کنونی اوضاع در سوریه، از جمله ضرورت متحد کردن تلاش‌های بین المللی برای حل و فصل مشکلات در این کشور بر اساس قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل، از جمله مفاد آن در خصوص بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان، بحث و تبادل نظر کردند.  
طبق این اطلاعات، لاوروف و حریری همچنین بطور مفصل درباره اوضاع داخلی لبنان نیز گفت‌وگو کردند و تمرکز این مذاکرات به روی وظیفه فایق آمدن هر چه سریع‌تر بر بحران اجتماعی-اقتصادی و تشکیل کابینه وزرای مورد اعتماد اکثریت نیروهای سیاسی و قومی در این کشور قرار داشت.
در این دیدار، طرفین مسائل مربوط به تقویت روابط دوجانبه روسیه-لبنان و همچنین همکاری در زمینه مبارزه با اپیدمی ویروس کرونا را نیز مورد بررسی قرار دادند.  
کمک به عادی سازی اوضاع لیبی؛ موضوع مذاکرات وزرای خارجه روسیه و مصر
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف روز سه‌شنبه همچنین مذاکره‌ای تلفنی با "سامح شکری" وزیر امور خارجه مصر داشت که در جریان آن، اوضاع در لیبی و هماهنگی تلاش‌های بین المللی به منظور کمک به عادی سازی اوضاع در این کشور آفریقایی مورد بررسی قرار گرفت.
دو طرف بر لزوم هماهنگی اقدامات کشورهای نقش آفرین بر روند اوضاع، تحت نظارت سازمان ملل به منظور کمک به شکل گیری ارگان‌های دولتی در لیبی تأکید کرده و ابراز امیدواری نمودند که رهبران موقت لیبی بتوانند بر اساس اصل استقلال و حاکمیت ارضی این کشور، هر چه زودتر ادارات دولتی و موسسات مالی-اقتصادی را ادغام کنند.  
وزرای خارجه روسیه و مصر همچنین تمایل دو کشور برای ادامه هماهنگی اقدامات برای تقویت صلح و ثبات در خاورمیانه و همچنین توسعه همکاری‌های دوجانبه را مورد تأیید قرار دادند. این رایزنی تلفنی به ابتکار عمل طرف مصری انجام شد.
علاوه بر این، لاوروف امروز (چهارشنبه) نیز قرار است در دوحه با "مولود چاووش‌اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه دیدار و گفت‌وگو کند.
دستور کار گسترده مذاکرات لاوروف با مقامات عربستان
وزیر امور خارجه روسیه که در حال دیدن از چند کشور منطقه خلیج فارس است، امروز در ادامه سفر خود از امارات متحده عربی به عربستان سعودی عزیمت خواهد کرد. ریاض، دومین نقطه توقف لاوروف در این سفر منطقه‌ای است.
طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، برنامه دیدارهای سرگئی لاوروف در پایتخت عربستان، شامل ملاقات با "محمد بن سلمان آل سعود" ولیعهد و همچنین دیدار و گفتگو با "فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه این کشور خواهد بود.
دستور کار این مذاکرات بسیار گسترده و شامل بررسی راه‌های توسعه همکاری‌های تجاری-اقتصادی و انرژی دو کشور، مسائل و مشکلات امنیتی در منطقه و راه‌های کمک به حل و فصل مناقشات در خاورمیانه خواهد بود.   
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵