کد مطلب : 16675
رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد: بازگشت حکم اعدام به ترکیه، پایان فرایند عضویت در اتحادیه اروپا
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تاکید کرد بازگشت حکم اعدام به قانون اساسی ترکیه، به معنای پایان فرایند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا خواهد بود.
رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد: بازگشت حکم اعدام به ترکیه، پایان فرایند عضویت در اتحادیه اروپا
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا ساعات پایانی روز چهارشنبه اعلام کرد بازگشت حکم اعدام به قانون اساسی ترکیه، به رؤیای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا پایان می‌دهد.
یونکر طی سخنرانی در جمع دانشجویان در «برلین» تاکید کرد اتحادیه اروپا قصد دارد مذاکرات با ترکیه برای عضویت در این سازمان را ادامه دهد اما اگر مجلس ترکیه تصویب کند حکم اعدام به قانون اساسی کشور برگردد، این فرایند خاتمه می‌یابد.
به نوشته روزنامه «حریّت» وی گفت: «نظر من این نیست که مذاکرات عضویت ترکیه باید اکنون متوقف شود. مقامات اروپایی باید ترکیه را مجاب کنند که اصلاحات به نفع خودش است و بجای دور شدن از ارزش‌های اروپا، به سمت آنها برود.»
رئیس کمیسیون اروپا با بیان اینکه البته نمی‌داند که ترکیه روزی عضو این اتحادیه خواهد شد یا نه، افزود: «طی دیداری که با رئیس جمهور اردوغان داشتم، به او گفتن که اگر حکم اعدام را بازگردانی، زمان پایان (فرایند مذاکرات پیوستن) فرا می‌رسد.»
«نعمان کورتلموش» معاون نخست وزیر ترکیه پیشتر گفته بود «آنکارا» خواستار پشت سر گذاشتن تنش‌ها با اتحادیه اروپا و گشایش فصل‌های جدیدی در مذاکرات پیوستن به نهاد بوده و بطور کامل از عضویت در اتحادیه اروپا صرف نظر نکرده است.
این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که چند روز قبل «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا دیدار و روی یک جدول زمانی 12 ماهه جهت احیای روابط مخدوش شده توافق کردند.
اخیرا تنش‌ها میان ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر همه‌پرسی قانون اساسی، قرارداد ممانعت از مهاجرت غیرقانونی به اروپا و همچنین پیوستن آنکارا به اتحادیه این قاره، دوباره بالا گرفته بود.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵