کد مطلب : 21435
دیدار نخست‌وزیر قزاقستان با سفیر آمریکا
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶
دیدار نخست‌وزیر قزاقستان با سفیر آمریکا
نخست‌وزیر قزاستان در دیدار با سفیر آمریکا در نورسلطان، ضمن ابراز رضایت از وضعیت فعلی روابط، اظهار داشت مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۸ معادل ۳۷ درصد و سرمایه‌گذاری آمریکا در این کشور نیز ۴۴ درصد رشد داشته است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آکی‌پرس، عسکر مامین، نخست‌وزیر قزاقستان صبح امروز با ویلیام موزر، سفیر ایالات متحده آمریکا در نورسلطان دیدار و گفت‌و‌گو کرد. در این دیدار دو طرف در خصوص مسائل توسعه مناسبات و همکاری‌ها در حوزه‌ سرمایه‌گذاری، صنایع نفت و نیز حوزه صنعت و کشاورزی بحث و رایزنی کردند.
نخست‌وزیر قزاقستان با اشاره به اهمیت اجرای موافقتنامه‌های دیدار نخستین رئیس‌جمهور این کشور، نورسلطان نظربایف با دونالد ترامپ در ژانویه 2018 در واشنگتن، و نیز توسعه چشم‌اندازهای تعاملات در حوزه منافع مشترک دو کشور، اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا یکی از شرکا و سرمایه گذاران کلیدی در قزاقستان است.
به گفته مامین تا پایان سال 2018، مجموع مبادلات تجاری میان قزاقستان و آمریکا با رشدی 37.3 درصدی، به 2.2 میلیارد دلار رسید. حجم سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در قزاقستان نیز با یک جهش 44.7 درصدی به رکورد 5.3 میلیارد دلار رسیده است. نخست‌وزیر قزاقستان در این زمینه می‌افزاید: برای جذب سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های استراتژیک سرمایه‌گذاری، توجه ویژه‌ای به ایجاد یک شرایط مطلوب برای سرمایه‌گذاران شده است. رویکردهای جدیدی نیز در این راستا برای شرکای آمریکایی در نظر گرفته شده است. در همین راستا، پرداختن به مسائل مهم در اجرای این پروژه‌ها در زمینه صنایع مبتنی بر صادرات، شورای همکاری سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تاسیس شده‌اند.
عسکر مامین همچنین با اشاره به چشم‌اندازهای دو طرف در اجرای پروژه‌هایی توسط شرکت‌های بزرگ آمریکایی در حوزه صنایع کشاورزی، تاکید کرد که پتانسیل قابل توجهی در زمینه سازماندهی تولید در قلمرو قزاقستان با استفاده از محلی‌سازی و ورود به بازارهای منطقه وجود دارد.
در مقابل نیز سفیر ایالات متحده آمریکا نیز ضمن تقدیر از رویکردهای صورت گرفته برای بهبود فضای سرمایه‌گذاری، آمادگی طرف آمریکایی برای تداوم همکاری‌ها در فرمت کنونی را ابراز داشت
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵