کد مطلب : 12697
چگونگی تأمین امنیت ایران در هیاهوی تروریستی منطقه
چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۲
چگونگی تأمین امنیت ایران در هیاهوی تروریستی منطقه


تحولات پی‌درپی رخ داده در منطقه خاومیانه در سال‌های اخیر باعث شده است تا بی‌نظمی وسیعی در این منطقه حکمفرما شود. در مقطع زمانی کنونی نیز عمده کشورهایی که در اطراف ایران واقع شده‌اند اعم از افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه تنش‌هایی را شاهد هستند که به دلیل هم مرز‌بودن به نوعی می‌تواند بر امنیت ملی ایران نیز تأثیرگذار باشد. به‌عبارت‌دیگر غرب و شرق مرزهای کشور به جولانگاه تروریست‌های افراطی تبدیل شده است و تلاش برای مقابله با این امر ضرورتی انکار‌ناپذیر است. از همه مهم‌تر پیدایش گروه تروریستی داعش در کشورهای عراق و سوریه بیش از پیش باعث شده است تا مقامات و سیاست‌گذاران ایرانی بیش از پیش به بحث امنیت ملی و تأمین امنیت مرزها توجه داشته باشند.

شاهد تولید ماشین تروریسم در منطقه هستیم

محمد فرهاد کلینی کارشناس ارشد مسائل استراتژیک در این زمینه به خبرنگار «وقایع اتفاقیه» می‌گوید: بحث امنیت ملی ایران درحال حاضر بسیار دارای اهمیت است و با توجه به موقعیت خاص منطقه و سیر تحولاتی که ما شاهد آن بوده‌ایم ضرورت هشیاری جدی از مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی را می‌طلبد. کلینی افزود: با توجه به تحولاتی که در رابطه با قدرت‌های بزرگ و رویش جریانات افراطی صورت گرفته است، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی باید با توجه و تمرکز بیشتری به قضایا نگاه کنند. این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک با اشاره به اینکه گروه داعش به صورت مکرر مواضع و اعلامیه‌هایی را در زمینه امنیتی منتشر کرده است، ضرورت دارد تا ایران بیش از پیش مسائل امنیتی را مورد رصد کند. وی وجود نگرانی ایران در زمینه‌های امنیت را کاملا طبیعی دانست و گفت: در عین‌حال با توجه به عملکردی که دستگاه‌های امنیتی از خود نشان داده‌اند، موفق شده‌اند که اکثر تهدیدات از جمله و تهدیدهای تروریستی را مدیریت کنند یا حتی اتفاقاتی را که در گذشته رخ داده است را تحت پیگرد قرار دهند و این نشان می‌دهد که ایران قدرت جمع‌کردن شرایط را دارد. کلینی درعین‌حال همکاری تهران و بغداد درباره مراسم اربعین را مورد تأکید قرار داد. وی این نکته را نیز مورد تأکید قرار داد که در مقطع کنونی جمهوری اسلامی باید توجه و تمرکز خود را متوجه استحکام و ساخت قدرت درونی کند. کارشناس ارشد مسائل استراتژیک در پاسخ به این سؤال که چندی پیش وزیر امور خارجه عراق نیز از ارائه برخی اطلاعات به فرانسه، ایران و آمریکا در زمینه تهدید داعش سخن گفته است، نیز گفت: ممکن است استدلال مقامات عراقی براساس دسترسی به برخی اطلاعات ویژه بوده باشد که طبیعتا آن اطلاعات را با جزئیات در اختیار کشورهای دیگر نیز قرار داده‌اند که اینچنین ادعایی را رسانه‌ای می‌کنند. کلینی می‌افزاید: موضوع اقداماتی که داعش درباره موضوع ایران می‌تواند علیه ایران انجام دهد بحث جدیدی نیست و پیشتر نیز اقداماتی را در نظر داشته بود که توسط ایران مهار شده است. وی با‌بیان‌اینکه داعش تلاش می‌کند تا برخی تهدیدات خود را در چارچوب جنگ روانی انجام دهد، بیان کرد: هرچند پیشتر نیز گروه داعش اقداماتی را در این زمینه از طریق فضای مجازی آنجام داده، اما در مقطع کنونی باید دقت نظر بیشتری از سوی مقامات ایرانی دقت نظر بیشتری دراین‌باره داشته باشند.

به گفته این کارشناس مسائل استراتژیک، قرارگرفتن داعش در شرایط خاص (اقدامات روسیه و عقب‌گرد داعش) باعث شد تا این گروه رویکردهایی نظیر تهدید برابر را در پیش گیرد. به‌این‌معنی که از یک طرف موضوع سرنگون‌کردن هواپیمای مسافربری روسیه در مصر را مطرح کرد و ازسوی‌دیگر به پاریس حمله کرد. کلینی هدف داعش از اقدامات اخیر خود را تغییر فضای خاورمیانه و ایجاد وحشت افکنی در فضای بین‌الملل دانست و تأکید کرد که بدون شک جمهوری اسلامی اقداماتی را برای مقابله با تحرکات داعش انجام می‌دهد. وی در این زمینه گفت: در گذشته و در مقطع قبل از عملیات موصل توسط داعش، بحث‌هایی مطرح شده بود که مقام معظم رهبری در 14 خرداد به آن واکنش نشان دادند و تأکید کردند که ایران به هرگونه تحرکی واکنش نشان خواهد داد. وی درباره رویکردهای ایران برای مقابله با تهدیدات تروریستی گفت: گروه داعش پیش‌تر به عنوان نیرویی محلی عمل می‌کرده است، اما این گروه به تدریج رو به جلو حرکت کرد، به‌طوری‌که اکنون هزاران تن از شهروندان اروپایی جذب این گروه تروریستی شده و به عناصری افراطی تبدیل شده‌اند. به گفته کلینی هرچند داعش قبلا تمرکز خود را بر شامات گذاشته بود اما اکنون با تعریف نقاط جدیدی مانند آسیای مرکزی و قفقاز، برای خود تعریف کرده است. وی راه مقابله با داعش را درک و شناسایی دقیق دانست و گفت: به نظر می‌رسد حضور داعش را در درجه اول باید خود اهل سنت مورد توجه قرار دهند. کلینی افزود: تلاش اهل سنت می‌تواند باعث جلوگیری از جذب جوانان توسط داعش شود. این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک تأکید کرد که کم کاری‌های صورت‌گرفته از سوی کشورهای منطقه باعث شده است اکنون شاهد شکل‌گیری ماشین تولید تروریسم بشویم. به گفته کلینی، اساس بحث مقابله با داعش اولویت‌دار‌کردن بحث نرم است و نباید اجازه داد دست‌های بیگانه در جهان اسلام اجازه دخالت داشته باشند و به بحث‌هایی مانند شیعه و سنی دامن زنند. وی تأکید کرد که لازم است شیعه، سنی و حتی جهان مسیحیت با درک شرایط موجود و همکاری‌های تنگاتنگ، حوزه‌های فرهنگی را مورد توجه قرار دهند، چراکه تحولاتی مانند مذاکرات وین سیاسی-امنیتی هستند، اما فنون فرهنگی است که می‌تواند تغییرات ایجاد کند.


منبع: روزنامه وقایع اتفاقیه. تاریخ: 14/9/1394
Share/Save/Bookmark