کد مطلب : 18637
دیدار رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جمهری اسلامی ایران و معاون مجلس ملی جمهوری آذربایجان
شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۴
دیدار رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  جمهری اسلامی ایران و معاون مجلس ملی  جمهوری آذربایجان
معاون مجلس ملی آذربایجان: روابط گسترده تهران و باکو در منطقه نیز تاثیرگذار است
معاون مجلس ملی آذربایجان عصر جمعه در دیدار با رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در باکو گفت: نقش روابط گسترده ایران و جمهوری آذربایجان به دو کشور محدود می شود و بر منطقه تاثیر گذار بوده است.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا ، ضیافت عسکراف ، در دیدار با ابوذر ابراهیمی ترکمان ، در محل ساختمان ملی مجلس ملی جمهوری آذربایجان ، با اشاره به گسترش چشم گیری روابط دو کشور طی سال های اخیر گفت : سال 2017 شاهد برگزاری روزهای فرهنگی ایران در باکو بودیم و بطور متقابل ایران نیز میزبان روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان بود. عسکراف ، تفاهم نامه همکاری فرهنگی میان دو کشور در سال 2014 میلادی را مبدا بسیاری از همکاری فرهنگی در سال های اخیر عنوان کرد.
وی در مورد روابط پارلمانی ایران و جمهوری آذربایجان گفت:در مجلس هر دو کشور گروه دوستی پارلمانی فعال است که به تقویت روابط متقابل کمک می کند .
عسکر اف گفت:با بحران معنویت و اشاعه خشونت در جهان روبرو هستیم ، یک میلیون آذربایجانی از خانه و کاشانه بیرون شده اند و 20 درصد از خاک کشورمان تحت اشغال است و یادگارهای تاریخی و اسلامی که متعلق به همه مسلمان است ، تخریب شده اند
ابوذر ابراهیمی ترکمان نیز در این دیدار روابط دو کشور را خوب توصیف کرد و گفت: از مهمترین ویژگی های ارتباط میان ایران و آذربایجان درک بسیار خوب دو ملت از یکدیگر است، در دنیا دو کشور نمی توان پیدا کرد که اندازه ایران و آذربایجان مشترکات فرهنگی داشته باشند.
وی بی فرهنگی را موجب رشد افراطی گری دانست و افزود: اگر روابط دو کشور گسترش یابد، از نفوذ افکار افراطی گری و خشونت جلوگیری می شود.نمایندگان مجلس نیز می توانند در گسترش روابط و جلوگیری از افراطی گری نقش موثر ایفا کنند.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت : در گفت و گوی فرهنگی هیچ زمان مشکلی با مقامات آذربایجان نداشتیم و این گفتمان را ادامه می دهیم و با گسترش این گفتمان می توانیم از افراطی گری و خشونت جلوگیری کنیم.
بوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بنابر دعوت رسمی ابوالفضل قارایف، وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان، به منظور توسعه همکاری‌های فرهنگی و علمی دوجانبه به باکو (پایتخت آذربایجان) سفر کرده‌ است.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که دیروز وارد باکو شده است ، تاکنون ضمن حضور و سخنرانی در کنفرانس «از خورشید تا پروین»،با نخبگان دینی و فرهنگی آذربایجان و خانم مهربان علی آوا معاون رئیس جمهوری آذربایجان و رئیس بنیاد حیدر علی اف، وزیرفرهنگ و گردشگری دیدار کرده است .
ابراهیمی ترکمان ، شامگاه جمعه با حضور در مجموعه سینما نظامی روزهای فیلم جمهوری اسلامی ایران در باکو را افتتاح می‌کند.
 
 
Share/Save/Bookmark