کد مطلب : 22254
لاوروف: غرب به تنشها در خلیج فارس دامن می‌زند
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۸
لاوروف: غرب به تنشها در خلیج فارس دامن می‌زند
وزیر امور خارجه روسیه با اظهار نگرانی از روند افزایش تنشها در حوزه خلیج فارس، غرب را متهم به تحریک مصنوعی این تنشها کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در حالی مطرح شده‌اند که وی ماه سپتامبر نیز اظهار کرد، کشورش خواستار حل شدن تنشها در حوزه خلیج فارس از طریق گفتگو و بدون اتهامزنی های بی اساس است.
ماه مه گذشته آمریکا یک ناو هواپیمابر این کشور به همراه گروه رزمی مربوط به آن را به بهانه "مقابله با تهدید ایران" به خاورمیانه اعزام کرد.
اواخر ماه ژوئیه وزارت امور خارجه روسیه اقدام به رونمایی از یک نسخه به‌روزرسانی شده از ابتکار عمل موسوم به "مفهوم امنیت مشترک برای منطقه خلیج فارس" کرد که در آن هر گونه استقرار دائمی نظامیان کشورهای فرامنطقه‌ای در این منطقه نفی شده است.
در این طرح همچنین از چندجانبه‌گرایی به عنوان محور نظام جدید امنیتی در منطقه یاد شده و در آن مسکو پیشنهاد داده که یک سازمان امنیتی با شامل شدن روسیه،‌ آمریکا، چین، هند، اتحادیه اروپا و دیگر طرفهای مربوطه تشکیل شود.
لاوروف خاطر نشان کرد، مسکو امیدوار است کشورهای حوزه خاور میانه به طرح روسیه برای تضمین امنیت در حوزه خلیج فارس نگاه دقیقتری بیندازند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵