کد مطلب : 20724
روسیه قطعنامه حمایت از ونزوئلا را به شورای امنیت می‌دهد
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۴
روسیه قطعنامه حمایت از ونزوئلا را به شورای امنیت می‌دهد
منابع آگاه از تلاش روسیه برای ارائه پیش‌نویس قطعنامه‎ای به شورای امنیت خبر دادند که هدف از آن مقابله با مداخله‌جویی‌های آمریکا و حل معضل ونزوئلا از راه‌های مسالمت‌آمیز است.
به گزارش خبرگزاری مهر، «ایتارتاس» از قصد روسیه برای ارائه پیش‎نویس قطعنامه‎ای به شورای امنیت خبر داد که هدف از آن حل بحران ونزوئلا است.
این اقدام پاسخی به پیش‎نویس ارائه شده از سوی آمریکا است که در آن با هدف براندازی دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا، پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام مطرح شده است.
در بخشی از قطعنامه پیشنهادی روسیه می‌خوانیم: شورای امنیت خواستار حل مشکل ونزوئلا از راه‌های صلح‌آمیز است و از همه ابتکار عمل‌ها در راستای حصول راه‌حل سیاسی از جمله مکانیسم ارائه شده در کنفرانس اروگوئه حمایت می‌کند.
گفتنی است کنفرانس اروگوئه روز پنجشنبه برگزار شد و طی آن اتحادیه اروپا با جانبداری از گوایدو، ۹۰ روز به مادورو فرصت داد تا انتخاباتی به زعم آنها آزاد برگزار کند.
البته هیچ یک از ۲ قطعنامه پیشنهادی روسیه و آمریکا هنوز به شورای امنیت ارائه نشده و در مرحله کارشناسی است.
انتظار می‌رود مشاوره‌های کارشناسی در خصوص این قطعنامه از اوایل هفته آینده میلادی آغاز شود.
گفتنی است در تاریخ ۱۰ بهمن، خوان گوایدو رهبر مخالفین دولت و رئیس کنگره ملی ونزوئلا، با برخورداری از حمایت آمریکا، مشروعیت مادورو را زیر سوال برد و خود را رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین معرفی کرد.
این درحالی است که واشنگتن از ارتش ونزوئلا نیز خواسته تا به گوایدو ملحق شود حال آنکه احتمال حمله نظامی به ونزوئلا نیز مطرح است
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵