کد مطلب : 4090
تفاهم نامه همکاری موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با انجمن فلسفی گرجستان
يکشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۹

با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران و رییس آکادمی ملی علوم گرجستان تفاهم نامه همکاری علمی بین موسسه حکمت و فلسفه ایران با انجمن فلسفی پتریسی گرجستان روز پنجشنبه مورخ ۳/۱/۹۱ به امضاء رسید.
مجید صابر سفیر کشورمان در مراسم امضاء این قرارداد ضمن اشاره به ظرفیت های فراوان همکاری در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی، معرفی فلسفه اسلامی به ویژه میان نخبگان را ضروری دانست و بر اهمیت و جایگاه فلسفه اسلامی تاکید کرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهداء چهار جایزه مهم ادبی از سوی ریاست محترم جمهور ایران به ایرانشناسان و محققین گرجی، آمادگی مراکز علمی ایران را برای همکاری مشترک در خصوص ترجمه آثار علمی و ادبی اعلام نمود.
صابر امضاء این سند همکاری را حلقه جدیدی در روابط علمی و پژوهشی قلمداد و ابراز امیدواری کرد تا محققین ایرانی و گرجی هر چه زودتر بتوانند روابط خود را در زمینه فلسفی آغاز نمایند.
پروفسور تاماز گامقرلیدزه رییس آکادمی ملی علوم گرجستان با ابراز خرسندی از امضاء تفاهم نامه با تشریح جایگاه و قدمت مطالعات شرق شناسی در آکادمی علوم گفت: در حال حاضر دو کشور گرجستان و ایران دارای روابط گسترده ای در زمینه های سیاسی، علمی و فرهنگی می باشند و امضاء این سند نمونه ای از حسن روابط علمی فی مابین به شمار می آید.
در ادامه این مراسم، تفاهم نامه همکاری علمی بین دو موسسه به امضاء محمد رضا کلان فریبایی به عنوان نماینده جامعه المصطفی(ص) العالمیه و موسسه حکمت و فلسفه ایران در گرجستان و گورام توزادزه قائم مقام آکادمی ملی علوم و رییس انجمن فلسفی پتریسی گرجستان رسید.
طرفین پس از امضاء قرارداد در خصوص آغاز همکاری در زمینه تالیف و ترجمه مقالات و کتب، تبادل تجربیات و پژوهش ها و همکاری در زمینه برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی تاکید نمودند.
در مراسم امضاء این تفاهم نامه پروفسور لوان مگالوبليشويلي مشاور رييس جمهور گرجستان و دبير آكادمي ملي علوم گرجستان، احسان خزاعی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، روئین مترولی معاون آكادمي ملي علوم گرجستان و رييس اسبق دانشگاه دولتي تفليس و اوتار ناتيشويلي دبير علمي‌ آكادمي ملي علوم گرجستان حضور داشتند.
تفاهم نامه مذکور در پی توافقات قبلی عبدالحسین خسروپناه رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در ملاقات مشترک اساتید (اعزامی از سوی معاونت بین الملل حوزه علمیه قم) با رییس انجمن فلسفه گرجستان در مهرماه سال گذشته صورت گرفت.

Share/Save/Bookmark