کد مطلب : 18500
خط ريلي آستارا - آستارا نقطه اتکا روابط تجاري ايران و جمهوری آذربايجان است
پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۹
سرپرست امور عمليات و حمل و نقل راه آهن جمهوري آذربايجان گفت: خط آهن آستارا - آستارا به عنوان تکميل کننده کريدور ريلي شمال - جنوب ايران، نقطه اتکا روابط تجاري اين کشور با جمهوري آذربايجان است و باعث توسعه مناسبات خواهد شد.
خط ريلي آستارا - آستارا نقطه اتکا روابط تجاري ايران و جمهوری آذربايجان است
به گزارش ايرنا رفيق عباس اف روز پنجشنبه در حاشيه ورود نخستين قطار باري روسيه به ايران در بارانداز راه آهن آستارا در جمع خبرنگاران افزود: راه آهن آستارا-آستارا به سبب جايگاه ممتازش در منطقه، همکاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان را گسترش داده و هر دو کشور بيش از اين، از فوايد آن بهرمند خواهند شد.
وي اضافه کرد: با افتتاح رسمي اين خط ريلي در سال آينده، شاهد حمل و نقل بيش از يک ميليون تن کالاي صادراتي و وارداتي خواهيم بود و به زودي 2 قطار باري با 45 و 127 واگن از پايانه ريلي آستاراي جمهوري آذربايجان، وارد بارانداز آستارا در ايران خواهد شد.
عباس اف ادامه داد: خط ريلي آستارا - آستارا خليج فارس را به درياي سياه وصل مي کند و امروز حجم حمل و نقل کالا از روسيه به ايران از طريق دريا افزايش يافته و با تکميل اين راه ريلي، فرصت ايده آلي براي تجار کشورهاي منطقه ايجاد مي شود.
جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در ابتداي سال 95 به منظور توسعه همکاري هاي اقتصادي، به ايجاد ارتباط ريلي دو کشور متعهد شده بودند و جمهوري آذربايجان با احداث هشت و نيم کيلومتر خط ريلي، قطار خود را به مرز ايران در آستارا رساند و ادامه اين طرح با امتداد 2 و نيم کيلومتر و بارانداز آن در آستاراي ايران اجرا شد و در آينده با اتصال به خط آهن رشت-قزوين، کريدور ريلي شمال-جنوب ايران فعال خواهد شد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب گيلان، با جمهوري آذربايجان 38 کيلومتر مرز خشکي و 15 کيلومتر مرزي آبي دارد و گمرک اين شهرستان از مبادي مهم صادرات و واردات کشور است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵