کد مطلب : 23883
رایزنی مشاوران ارشد امنیتی آمریکا و ترکیه
چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۹
رایزنی مشاوران ارشد امنیتی آمریکا و ترکیه
مشاوران ارشد امنیتی روسای جمهور ترکیه و آمریکا روز سه شنبه برای نخستین بار از زمان تحلیف جو بایدن به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که حدود دو هفته از به قدرت رسیدن جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گذشته است، مشاوران ارشد امنیت ملی روسای جمهور ترکیه و ایالات متحده روز سه شنبه برای نخستین بار به صورت تلفنی صحبت کردند.
ابراهیم کالین مشاور سیاست خارجی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا درباره موضوعات مختلف از جمله سوریه، لیبی، شرق مدیترانه، قبرس و مناقشه قره باغ صحبت کرده‌اند.
کالین در این مذاکره تلفنی به سالیوان گفته است که تلاش های مشترک برای یافتن یک راهکار برای اختلاف نظرهای فعلی بین دو کشور لازم است، از جمله اختلافات بر سر خرید سامانه دفاع موشکی اس 400 روسی توسط ترکیه و حمایت آمریکا از گروه های شبه نظامی در شمال سوریه.
کاخ سفید نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: سالیوان در این مکالمه تلفنی بر تمایل دولت بایدن برای ایجاد روابط سازنده بین آمریکا و ترکیه تاکید کرده ولی به اختلاف نظرهای دو کشور در خصوص برخی مسائل نیز اشاره داشته است.
امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: سالیوان همچنین از تمایل دولت بایدن برای تقویت امنیت آمریکا و اروپا در چارچوب ناتو خبر داده و از خریداری سامانه های دفاع موشکی اس 400 روسی توسط ترکیه ابراز نگرانی کرده است.
متحدان آمریکا در سازمان ناتو بارها نگرانی و مخالفت خود را با خریداری سامانه های موشکی اس 400 توسط ترکیه اعلام کرده‌اند. در ماه دسامبر دولت ترامپ تحریم هایی را علیه ترکیه به خاطر خرید سامانه های دفاع موشکی وضع کرده است.
دولت ترامپ همچنین نام ترکیه را از برنامه تولید جنگنده های اف 35 حذف کرده است.
واشنگتن بر این باور است که سامانه های دفاع موشکی اس 400 روسیه یک تهدید جدی علیه جنگنده های اف 35 به شمار می رود.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵