کد مطلب : 21434
مذاکره معاونین نخست‌وزیر قرقیزستان و تاجیکستان پیرامون مناقشه مرزی
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۵
مذاکره معاونین نخست‌وزیر قرقیزستان و تاجیکستان پیرامون مناقشه مرزی
در پی مناقشات ۲ روز گذشته در مناطق مرزی قرقیزستان و تاجیکستان، معاونین نخست‌وزیر دو کشور پیرامون این مناقشات دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آژانس خبری ملی قرقیزستان، جنیش رزاق‌اف، معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان و عظیم ابراهیم، معاون وزیر امور خارجه تاجیکستان پیرامون اتفاقات روی داده در مناقشه مرزی اخیر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
خدمات مطبوعاتی دولت قرقیزستان در گزارشی اعلام کرده است که طرفین تصمیم گرفته‌اند تا تحقیقات مشترکی را پیرامون این حادثه آغاز کنند. علاوه بر این، آن‌ها در خصوص انجام عملیات گشت‌زنی و نیز تداوم ارتباطات میان مردم محلی نیز توافق نمودند.
گفتنی است بر اساس گزارش‌های رسانه‌های محلی، مقامات بومی همچنان در حال رصد و کنترل وضعیت در منطقه مرزی اسفارا و بادکند هستند.
مناقشه دومی که در این منطقه مرزی میان قرقیزستان و تاجیکستان روی داد در تاریخ 22 جولای بود. بر اساس گزارشات واصله، ساکنان یک روستای تاجیکی در شهر واروخ در منطقه اسفارا با ساکنان روستای آق‌سای در طرف قرقیزی پیرامون نصب یک پرچم درگیر شدند.
در ادامه این جریان، طرفین اقدام به پرتاب سنگ به سوی یکدیگر نموده و حتی چند شلیک توسط سلاح گرم نیز صورت گرفت. در نتیجه این درگیری‌ها 14 تن زخمی شده و یک نفر نیز کشته شد. قربانیان این حادثه شامل نیروهای پلیس و سربازان گارد مرزی نیز می‌شد. نمایندگان دو کشور در محل حادثه حاضر شده‌اند.
واحد مطبوعاتی خدمات مرزبانی قرقیزستان در جلسه‌ای که روز گذشته با مردم بومی برگزار کرده بود که در آن اولاربیک شارشیف، رئیس اداره خدمات مرزی و اکرم مادوماروف، استاندار باتکن برگزار شد، در نهایت اظهار داشت که دو گلوله از سوی طرف تاجیکی به سمت شهروندان قرقیز شلیک شده است.
در نتیجه این مناقشات، یک عضو از مرزبانان قرقیز زخمی شده است. واحدهای مرزی در این منطقه در حال حاضر تقویت شده و در حال آماده‌باش هستند.
 
 
Share/Save/Bookmark