کد مطلب : 24134
جلالی: ایران می‌تواند قطب تولید واکسن اسپوتنیک در خاورمیانه شود
دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۶
جلالی: ایران می‌تواند قطب تولید واکسن اسپوتنیک در خاورمیانه شود
سفیر ایران در مسکو با تأکید بر لزوم لغو فوری تحریم‌های آمریکا برای بازگشت تهران به برجام، گفت: واکسن روسی "اسپوتنیک-وی" تولید شده در ایران، بعد از واکسیناسیون گسترده داخلی، به کشورهای همسایه نیز صادر خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "کاظم جلالی" سفیر ایران در روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، از تمایل جمهوری اسلامی برای تبدیل شدن به قطب تولید واکسن روسی "اسپوتنیک-وی" در منطقه خاورمیانه خبر داد.
این دیپلمات بلندپایه ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک روند تولید واکسن اسپوتنیک-وی تحت لیسانس روسیه در ایران آغاز می‌شود و پس از انجام واکسیناسیون گسترده برای شهروندان این کشور، صادرات این داروی روسی به کشورهای همسایه آغاز خواهد شد.
کاظم جلالی یادآور شد: «زمانی که واکسن اسپوتنیک در کشور ما به خط تولید برسد، تحت لیسانس فدراسیون روسیه است و مقامات مسکو و تهران بطور مشترک تصمیم خواهند گرفت که واکسن‌های تولید شده در ایران به کدام کشورها صادر شود. ولی این مسئله کاملاً روشن است که پس از اتمام واکسیناسیون مردم ایران، واکسن‌های تولید شده برای کمک به سایر کشورها نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.»
سفیر جمهوری اسلامی ایران در این مصاحبه همچنین تأکید کرد، بعد از آنکه واشنگتن تمامی تحریم‌های ضدایرانی را به یکباره لغو کرد، مقامات تهران نیز حاضر خواهند شد به توافق هسته‌ای بازگردند.
جلالی یادآور شد که جمهوری اسلامی هرگز از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج نشده، بلکه با توجه به بی‌عمل بودن طرف‌های اروپایی حاضر در برجام و نقض تعهدات طرف آمریکایی، ایران هم سطح اجرای تعهدات خود را کاهش داده است.
 
 
Share/Save/Bookmark