کد مطلب : 20714
دیدار اردوغان و سیپراس در آنکارا
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۷
دیدار اردوغان و سیپراس در آنکارا
رئیس‌جمهور ترکیه و نخست‌وزیر یونان پشت درهای بسته در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کردند.
به گزارش ایسنا، دیدار رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان در مجتمع ریاست‌جمهوری ترکیه انجام شد و ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه به طول انجامید.
پس از گفت‌وگوی رهبران دو کشور، دیدار هیأت‌های دو طرف آغاز و پس از آن نیز کنفرانس مطبوعاتی مشترک اردوغان و سیپراس برگزار شد.
رئیس‌جمهور ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سیپراس گفت: بار دیگر استرداد کودتاچیان سازمان گولن به ترکیه را در نشست امروز مطرح کردیم. از یونان می‌خواهیم تا از تبدیل شدن به یک پناهگاه امن برای گروه‌های تروریستی امتناع کند.
اردوغان ضمن ابراز تمایل آنکارا برای گسترش روابط خود با آتن، اظهار کرد: به حل و فصل تمام مسائل از راه‌های مسالمت‌آمیز و گفت‌وگو معتقدیم. وظیفه سیاسیون دشمن‌تراشی نیست بلکه یافتن دوستان است. در غیر این صورت نمی‌توان فعالیت‌های سیاسی انجام داد.
رئیس‌جمهور ترکیه همچنین با اشاره به همکاری‌های ریلی دو کشور نیز گفت: با سیپراس پیرامون پروژه احداث خط آهن سریع‌السیر میان استانبول و سالونیک بحث و گفت‌وگو کردیم.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، نخست‌وزیر یونان هم اظهار کرد: به تلاش خود برای یافتن راه حل مسالمت‌آمیز برای حل اختلافات خود ادامه خواهیم داد.
وی در این نشست خبری افزود: نمی‌خواهیم روابط ما با ترکیه به دلیل مسائل منطقه‌ای به بن‌بست برسد. سعی داریم این مسائل را از طریق مذاکره حل کنیم و در خصوص تقویت همکاری‌ها در مسائل امنیتی با آنکارا اتفاق نظر داریم.
سیپراس ضمن ابراز تمایل آتن برای گسترش همکاری با آنکارا، تصریح کرد: ما می‌توانیم سطح همکاری میان ترکیه و یونان در زمینه انرژی را با پروژه خط لوله جریان ترک افزایش دهیم.
وی با اشاره به این که «در موضوع کاهش تنش در دریای اژه و انجام اقداماتی که امنیت را افزایش دهد، هم‌نظر هستیم»، گفت: یافتن یک راه‌حل عادلانه و پایدار برای مسأله قبرس ضروری است.
سیپراس در موضوع استرداد هشت عضو سازمان گولن نیز گفت: یونان قصد ندارد از کودتاچیان حمایت کند اما باید به استقلال قوه قضائیه یونان احترام بگذاریم.
نخست‌وزیر یونان در پایان تصریح کرد: از این که همیشه مجرای ارتباطی با اردوغان باز بوده است، بسیار خرسند هستم.
 
 
Share/Save/Bookmark